Uniqball - głowica fotograficzna – tripod ball head
Głowica Uniqball UBH45X ball head.
Uniqball tripod head – innowacyjna głowica do statywów fotograficznych.
Czyżby szykowała się nowa era w dziedzinie głowic dla fotografów przyrody i podróży?
Głowice typu gimbal zrewolucjonizowały naszą pracę, ogromnie ułatwiając fotografowanie dynamicznych scen zwierząt w ruchu. Są one jednak stosunkowo duże, ciężkie i niezbyt łatwo ich używać jako podstawy do aparatu z krótkimi obiektywami, na przykład do fotografowania krajobrazu, do czego wielu fotografów używa głowic kulowych. Uniwersalny ma być (jeżeli sprawdzi się „w boju”) nowy gadżet – Uniqball – węgierska (!), nietypowa głowica kulowa, łącząca w praktyce zalety obu typów głowic. Mała, lekka i „kompaktowa” głowica Uniqball może być używana jak tradycyjna głowica kulowa, ze wszelkimi jej zaletami i wadami, ale dzięki unikatowej konstrukcji (jedna kula w drugiej), można jej używać także jako odpowiednika głowicy kardanowej czy typu gimbal. Większa kula pozwala dokładnie wypoziomować zestaw – statyw, głowica, aparat, a druga, obracająca się tylko wokół dwóch osi, umożliwia gładkie obracanie obiektywu za uciekającym celem, przy ciągłym zachowaniu poziomu. Docisk kuli, a co za tym idzie, siła potrzebna do obrócenia aparatem, jest regulowany. Fotografując pejzaże czy makro, mamy możliwość zablokowania głowicy w dowolnym położeniu i ponoć jest to uchwyt stabilny. Głowice wykonane są z wysokiej jakości materiału, co ma gwarantować długowieczność i łatwość obsługi. Produkowane są w dwóch wersjach: Uniqball UBH35X - do zestawów lekkich (maksymalnie aparat plus teleobiektyw 300/2.8 lub 400/4) oraz UBH45XC – do supertele.
Na filmach w sieci wygląda to obiecująco, ale trzeba mieć świadomość, że nie wszystko złoto, co się w reklamach świeci. Czy przy dużych teleobiektywach faktycznie Uniqball będzie równie sprawna jak gimbal? Jak długo „pożyje”, zanim się zatrze? Przyszłość pokaże. Jeden z najbardziej znanych fotografów przyrody - Andy Rouse poleca tę głowicę, więc może warto się zastanowić? Głowica Uniqball nie jest chyba jeszcze w Polsce dostępna. Najtańsza opcja jaką znaleźliśmy, to kupowanie wprost u producenta - www.uniqball.eu Cena głowic 335 i 529 euro, plus ewentualnie dodatkowe akcesoria. Co myślicie o koncepcji Uniqball, a może ktoś z Was już jej używał i mógłby się podzielić z nami wrażeniami? Poniżej kilka linków do filmów o Uniqball. My już Uniqball zamówiliśmy, paczka właśnie dotarła i niedługo możecie się spodziewać naszych pierwszych opinii :-)
We have just discovered a new (Hungarian) tripod head called Uniqball. In practice it is supposed to be a „combination” of traditional ball head and a gimbal. Will it change life of wildlife, travel and landscape photographers? What do you think about it? Have you ever tried to use it and would like to share your opinion with us?
https://www.youtube.com/watch?list=PLiBxXKWLagKchX8go9MM0lbL-PSkBYZ_H&v=09ZS9xyzPus
https://www.youtube.com/watch?v=UvLLqaChoRg&index=7&list=PLiBxXKWLagKchX8go9MM0lbL-PSkBYZ_H
Uniqball - jedyna poziomująca głowica kulowa. The only leveling ball head on the world :-)
Pobawimy się nią przez parę dni i pokusimy o napisanie terenowego testu, ale już teraz wydaje nam się bardzo praktyczna - lekka i zwarta w budowie, a utrzymuje 500 mm bez problemu i gładko się obraca :-)
Test już jest! :-) Zapraszamy do poczytania:
http://www.photovoyage.pl/natureblog/uniqball-unikalna-glowica-fotograficzna-unique-tripod-head/
Jedne z pierwszych zdjęć zrobionych przy wykorzystaniu Uniqball UBH45XC z teleobiektywemm 500 mm znajdziecie w materiale o bieszczadzkim żbiku: http://www.photovoyage.pl/natureblog/zbik-w-bieszczadach-wildcat/
In a few days we will prepare a field test of this head but at the first glance it looks promissing - light, strong and compact with smooth movement. First "Uniqball" photos (of a wildcat) you can see clicking the link above.
We have already published the test of Uniqball:
http://www.photovoyage.pl/natureblog/uniqball-unikalna-glowica-fotograficzna-unique-tripod-head/
© Agnieszka i Włodek Bilińscy