Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady.

by Włodek on 2013-01-05

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady - ciekawa inicjatywa. Czy próbowaliście kiedyś w bezchmurną, wyżową noc zobaczyć gwiazdy, unosząc głowę ku niebu w centrum dużego miasta? Ile ich dostrzegliście? Żadnej? No, może kilka. Dlatego tak zachłystujemy się obserwując nieboskłon podczas pobytów na wsi. Tam jest po prostu ciemniej, a powietrze mniej zanieczyszczone pyłami. Najwięcej dzieje się wysoko nad nami, kiedy jednak opuszczamy wzrok, gwiazd jakby ubywa. A to za sprawą łuny świateł cywilizacyjnych. Astronomowie określają ten efekt zanieczyszczeniem światłem. Problem, którego istnienia na co dzień sobie nie uświadamiamy. Okazuje się jednak, że sztuczne oświetlenie ma zły wpływ na przyrodę, głownie zwierzęta nocne, zakłócając ich dobowy rytm i orientację przestrzenną. Niektóre badania wskazują, że nadmiar świateł może negatywnie oddziaływać także na zdrowie człowieka. A miejsc naprawdę ciemnych nocą, w nowoczesnym świecie jest coraz mniej. Cudownie ugwieżdżone niebo widujemy czasami żeglując na środku Bałtyku i jest to doznanie ocierające się o mistycyzm, jednak gdzie w Polsce widać najwięcej gwiazd? Jednym z takich rejonów są Bieszczady. Słowacy już od jakiegoś czasu mają po swojej stronie granicy Park Ciemnego Nieba Połoniny. A teraz wpadli na pomysł, by pójść o krok dalej, tworząc międzynarodowy Park Gwiezdnego Nieba, który obejmowałby Bieszczady polskie, słowackie i być może także ukraińskie. Byłby to największy tego typu „rezerwat” w Europie. Generalnie idea jest taka, by nie zakłócając rozwoju regionu, w ten sposób organizować oświetlenie ulic i budynków, by jak najmniej zakłócać naturalną ciemność. Nawet proste działania, jak na przykład zmiana kulistych latarni ulicznych na modele kierujące snop świetlny w dół, nie dość, że w znacznym stopniu zmniejsza zanieczyszczenie światłem, to jeszcze przynosi spore oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a co za tym idzie, więcej pieniędzy zostaje w samorządowych kasach. Potencjalne oszczędności oraz możliwość promowania Bieszczadów jako regionu o najczystszym niebie w Polsce powodują, że pomysł zyskuje zrozumienie i poparcie nie tylko Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Lasów Państwowych, czyli instytucji programowo zainteresowanych ochroną przyrody, ale także tutejszych władz gminnych. I bardzo dobrze. Dzięki temu wszyscy będziemy mogli zachwycać się widokiem tysięcy gwiazd, jaśniejącą nad horyzontem Wenus, Mleczną Drogą czy przelatującymi w pobliżu Ziemi kometami. Więcej informacji na stronie www.gwiezdnebieszczady.pl.  Astroturystyka w Bieszczadach ma wielką przyszłość!

Starry Sky Park in The Bieszczady Mountains. We hope that this idea will come truth and Poland Slovakia and Ukraine will organize international reserve of clean and dark sky. There are not many places in Europe where night sky is so clean and so many stars can be seen above our heads. We should do everything to keep it that way.

Częściowe zaćmienie księżyca.

Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy

Przy okazji gorąco zapraszamy na pionierski projekt astroturystyczny: 

Plener fotograficzno-astronomiczny 

"Bieszczady dniem i nocą"

10-12 stycznia 2014

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij