Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Kanał Eider. Eider Kanal (Canal)

by Włodek on 2011-10-24

Czy wiecie o tym, że Kanał Kiloński ma swojego przodka? Zanim jeszcze powstał ten znany wszystkim skrót, dającym statkom możliwość dostania się z Bałtyku na Morze Północne bez konieczności okrążania Danii Sundem, Kattegatem i Skagerrakiem, wykopano w 1784 roku  Eider Kanal, zwany także Schleswig-Holsteinischer Kanal.

Kiel Kanal has its "ancestor - Eider Kanal (canal) or Schleswig-Holsteinischer Kanal. It begins on Eidersperrwerk gate - huge construction on teh shore of North Sea and ends in Kiel Kanal near Rendsburg. Close to the sea there are some tides there. You will find several locks and opening bridges on that waterway and nice towns too. Cruising canal is very pleasant because almost only pleasure boats sail here and the atmosphere is like on quiet countryside.

Z oszczędności na długim odcinku wykorzystano koryto krętej, ale z grubsza płynącej w poprzek półwyspu rzeki Eider. Z czasem jednak szlak ten stał się za wąski i nazbyt płytki dla coraz większych jednostek morskich i powstał potężny Kiel Canal. Dziś przecięta sześcioma śluzami, tocząca leniwie swoje wody rzeka Eider jest wykorzystywana głównie w celach turystycznych. Na sporej jej części ustanowiono rezerwaty przyrody, płynie się tu bez pośpiechu, pośród sielskiego, wiejskiego krajobrazu. Głębokość dwa metry pozwala nawet sporym jachtom morskim przedostać się z Atlantyku na Bałtyk. Od strony Zachodniej wchodzi się w Eider Kanal (canal) przez potężną zaporę pływową Eidersperrwerk chroniącą leżące za nią tereny przed furią Morza Północnego. Aż do położonej 36 kilometrów dalej śluzy Nordfeld odczuwa się na kanale wpływ pływów. W pierwszym na trasie porcie i miasteczku Tönning różnica poziomów wody wynosi 2-3 metry. Aby jachty żaglowe mogły pokonać tę drogę wodną, wszystkie mosty po drodze się otwierają: podnoszą lub obracają. Śluzowanie jest płatne (ale nie wszędzie), około 3-4 €. Mosty i śluzy otwierane są tylko w określonych godzinach, co powoduje, że przejście długiej na 111 km trasy należy planować na 3 dni. W pobliżu miasta Rendsburg, 1 km za śluzą Giselau, szlak ten „wpada” do Kanału Kilońskiego. Najważniejszymi i godnymi zwiedzenia miastami Eider Kanal są: Friedrichstadt i Tönning czy Rendsburg. Na trasie znajdziecie sporo sympatycznych przystani i porcików.

Zapora Eidersperrwerk od strony Morza Północnego Eidersperrwerk gate.Port w TönningObrotowy most Eisenbahnbrucke bridge

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij