Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Gouda. Standing Mast Route.

by Włodek on 2012-03-09

Today about  famous "cheese" town Gouda on Standing Mast Route, Netherlands.

Gouda,  co to jest? Kiedy „tubylców” w Holandii pytaliśmy po angielsku, ale z polską wymową nazwy miejscowości, jak dopłynąć, czyli gdzie odbić od głównego kanału, by dotrzeć do miasta Gouda, nie spotykaliśmy się ze zrozumieniem. Dopiero po kilku próbach różnorakiego wypowiadania tego słowa, wraz z informacją, że tam przecież słynne sery produkują, usłyszeliśmy: „Aa, Hałda! - to tam w prawo (płynąc od strony Belgii w kierunku Amsterdamu, trasą Standing Mast Route). Potem macie do pokonania kilka małych, zwodzonych mostków i w końcu staniecie przy miejskiej kei”. Zacumowaliśmy w mieście przy uliczce, pod komunalnym blokiem, a do kontenerów z toaletami i prysznicami mieliśmy przynajmniej ze 300 metrów. Mimo tej drobnej niedogodności, pobyt w Goudzie wspominamy miło. Po pierwsze staliśmy za darmo, a poza tym, miasto jest naprawdę ładne. No i oczywiście wszechobecne sery. Łatwo przewidzieć, że na kolację było wino i bogata w gatunki deska pachnących ostro specjałów. Najważniejszym zabytkiem Goudy jest XV wieczny ratusz, a największą atrakcją, często się tu odbywające targi serowe. Dla ścisłości, sery nie są produkowane w samym mieście, a w okolicznych wytwórniach. Miłośnicy boatingu i wypoczynku na wodzie powinni zwrócić uwagę na to, że oddalone od dużych akwenów miasto, żyje nad wodą. Te wszystkie pontony i motorówki podwieszone na żurawikach, tuż koło stojących nad kanałami domów; barki i hausboty w samym centrum; mały prom, będący naturalnym „przedłużeniem” ulicy; mosteczki i knajpki wiszące nad brzegami dróg wodnych… To u nas widoki raczej rzadko spotykane.

Ratusz i sery na latarniach Townhall and cheese on street lamps.Mikro prom. Little ferry.Czapla siwa, częsty mieszkaniec holenderskich miast. HeronKaczki w przydomowym "ogródku"Podnoszony na dwóch prowadnicach most na Standing Mast Route, w pobliżu Goudy.

Lifted bridge near Gouda on Standing Mast Route.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij