Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Limfjord. Dania. Denmark.

by Włodek on 2015-01-03

Na wyspie Venø w Limfjordzie, Jutlandia, Dania. Venø island, Limfjord, Denmark. Fot A&W Bilińscy. Bank zdjęc

Wyspa Venø (island)

  Trochę od Polski daleko, ale jest to zdecydowanie bardzo atrakcyjny akwen, na którym można spędzić cały, nawet długi urlop. Limfjord jest długą na około 180 kilometrów cieśniną położoną w Danii, na północy Półwyspu Jutlandzkiego. Łączy ona Morze Północne z Kattegatem, a oddziela półwysep od wyspy Vensyssel. Zachodnia część Limfjordu ma charakter śródlądowego, dużego jeziora o urozmaiconej linii brzegowej. We wschodniej prowadzi się żeglugę kanałową. Spędziliśmy tam dwa tygodnie na pokładzie żaglowego jachtu morskiego, ale spotkaliśmy wiele jachtów motorowych i hausbotów. Mniejsze jednostki powinny podczas planowania przelotów zwracać uwagę na pogodę, - wiatr i zafalowanie, bowiem na płytkich i dosyć rozległych, otwartych wodach szybko rozbudowuje się nieprzyjemna jak na Śniardwach fala. Widzieliśmy jednak jachty przypominające nasze Weekendy 820, zdecydowaliśmy się więc opisać Limfjord na naszym blogu boatowym. Gorsze warunki trzeba po prostu przeczekać w bezpiecznej przystani, których jest tu chyba kilkadziesiąt. Można oczywiście stawać także na kotwicy. Atrakcji turystycznych tutaj nie brakuje. Większe i mniejsze miasteczka, muzea, akwarium, koncerty, festyny, piękna przyroda i krajobrazy, wędkowanie, rozległe plaże, kąpieliska... Limfjord jest świetnym miejscem na wypoczynek z dziećmi. W wielu portach znajdują się place zabaw, a na płytkiej wodzie można z zacumowanej przy brzegu tratwy obserwować przez szklane „oko” podwodny świat: rozgwiazdy, kraby, rybki, wodorosty... Płaskie wyspy świetnie nadają się do urządzania rowerowych wypraw. W wodach Limfjordu często pojawiają się foki, z ciekawością przyglądające się przepływającym jachtom. W powietrzu i na brzegach podziwiać można liczne morskie ptaki. Brzegi cieśniny spięte są w kilku miejscach zwodzonymi mostami, które otwierane są stosunkowo często, zwykle o pełnej godzinie lub w połowie godziny. Mniejsze jednostki mieszczą się pod zamkniętym mostem. Postój w porcie kosztuje mniej więcej 120-150 duńskich koron, do tego zwykle dochodzą opłaty za prysznice – 10 koron i czasami za prąd. Najbardziej naszym zdaniem godne polecenia miejsca, to Thyborøn na zachodzie, wyspa Fur, którą właśnie opisaliśmy na naszym blogu żeglarskim (http://www.photovoyage.pl/sailingblog/wyspa-fur-limfjord-fur-island/) , śliczne wysepki Venø i Livø czy pełen uroku port Løgstør.

One of the most interesting destinations for boaters. Big lake with many islands and harbors and complicated shoreline on the western side and canal boating on the East. Limfjord is a 180 km long strait on the northern part of Jutland peninsula in Denmark. This is a region where seals can be seen near the yacht and many marine birds stay all the year long. Dozens of pleasant harbors, charming islands, picturesque landscapesmany attractions – museums, jazz festivals, good restaurants, interesting architecture and idyllic atmosphere. Shallow waters with sandy bottom can sometimes become „bumpy” in strong wind. There are several places we can recommend: Fur island which we have just described on our sailing blog http://www.photovoyage.pl/sailingblog/wyspa-fur-limfjord-fur-island/, beautiful islands Vanø and Livø or one of a kind harbor and town Løgstør. 

Klif na wyspie Fur. Cliff on Fur Island. Limfjord phot A&W Bilińscy, bank zdjęc

Wyspa Fur. ( Fur island)

Plaża z muszelek, wyspa Livø. Livø island Limfjord fot A&W Bilińscy Bank foto.

Plaża na wyspie Livø. On Livø island.

Na  Livø i w Løgstør podczas wakacji odbywają się festiwale jazzowe. There are jazz festivals on Livø and in Løgstør in summer.

Przystań w Løgstør. Marina. Limjord fot A&W Bilińscy bank zdjęć

Marina w Løgstør zlokalizowana jest w zabytkowym kanale króla Fryderyka VII.  The King Frederik VII canal and marina in Løgstør.

Raczyniec jadalny, krab brzegowy Carcinus maenas Shore crab. Fot A&W Bilińscy, bank zdjęć przyrodniczych i podróżniczych

Raczyniec jadalny, shore crab, Carcinus maenus.

Doverodde

Thyborøn, "Dom muszelkowy", Sneglehuset. Snail Shell House. fot A&W Bilińscy bank zdjęc przyrodniczo podróżniczych

Thyborøn, Muszelkowy Dom, Sneglehuset, Snail Shell House in Thyborøn.

Aalborg, Lindholm Høje. Cmentarzysko Wikingów. Viking burial site. Limfjord, fot A&W Bilińscy

Kamienie ułożone na planie łodzi w Aalborgu (Ålborg). Cmentarzysko Wikingów Lindholm Høje. Ålborg, Viking burial site.

Lemvig, Limfjord, Dania, Denmark fot A&W Bilińscy bank zdjęć pordóżniczych i przyrodniczych

Panorama Lemvig.

Agnieszka i Włodek Bilińscy,

Bank zdjęć.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij