Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Nakło nad Notecią

by Włodek on 2014-03-17

Naklo on Notec river. Poland

Nakło nad Notecią, fontanna Dziewczyna z konewką  na rynku. Naklo - main square.

Nakło nad Notecią. Konewkarka. Fountain on main square.

Nakło może się pochwalić długą i jak to na naszych ziemiach bywa, skomplikowaną historią, ale nie będziemy się o tym rozpisywać. Dość powiedzieć, że gród stał tu już na pewno w XI wieku. Nazwa miała oznaczać podmokłe miejsce. W sumie nic dziwnego, skoro miasto leży nad nizinną rzeką. Z punktu widzenia wodniaków istotne znaczenie ma fakt, że Nakło położone jest na trasie Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70, w jego pobliżu znajdują się śluzy nr 7 Józefinki na Kanale Bydgoskim oraz nr 8 Nakło Wschodnie i nr 9 Nakło Zachodnie na Noteci, a wybudowana w 2011 roku przystań jest jedną z większych na polskich wodach śródlądowych. Niedaleko portu stoi drogowa stacja paliw, niestety nie można do niej dopłynąć jachtem. Kiedy byliśmy tam dwa lata temu, przyjęto nas przyjaźnie, nabrzeża zapraszały nowością, ale sanitariaty pamiętały chyba lepsze czasy. Jak jest dziś? Nie wiemy. Jest tam sporo miejsca na zimowanie jachtów. Nakło jest  ciche i przyjemne z typową atmosferą małego miasteczka. Na rynku zwraca uwagę fontanna -  dziewczynka z konewką, a z zabytków najbardziej imponujący jest kościół św. Wawrzyńca.

Nakło on Noteć river – another good haven on E 70, international waterway. New and quite big harbor on the right bank of the river. Not far from a road gas station and quiet town with a long history and typical atmosphere of Polish small towns.  Interesting fountain and huge church to be visited.  Convenient place for shopping or to fill water tanks. There are 3 locks near Nakło – lock 9 Nakło Zachodnie (West), lock 8 Nakło Wschodnie (East) on Noteć and lock 7 Józefinki on Bydgoszcz canal.

Port w Nakle nad Notecią. fot. A&W Bilińscy, Bank zdjęć

Widok z rzeki na port i miasto. Nakło - harbor and town, view from Notec river.

Nakło nad Notecią, port. fot A&W Bilińscy, Bank zdjęć

Nowy port w Nakle. New haven in Nakło nad Notecią.  (Vistula Criuser 30).

Kościół św. Wawrzyńca w Nakle. Fot  A&W Bilińscy

Imponujący kościół św. Wawrzyńca. Church in Nakło.

Śluza Nakło Wschodnie na Noteci. Lock number 8 on Notec River. fot A&W Bilińscy

Nakło Wschodnie - śluza 8 na Noteci. Lock 8 on Notec, E 70 international waterway.

Śluza 9, Nakło Zachodnie, Noteć. Lock 9 on Notec river, international waterway E 70, Poland. fot A&W Bilińscy

Nakło Zachodnie - śluza 9 na Noteci. Lock 9 on Notec, E 70 international waterway.

Fot. A&W Bilińscy, Bank zdjęć

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij