Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Santok - gdzie Noteć spotyka się z Wartą

by Włodek on 2013-11-29

Santok - where Notec meets Warta river. Poland

Santok. Widok na Noteć i Wartę.Santok oraz Noteć i Warta. View from the tower.

Wielka Pętla Wielkopolski zawsze działała na naszą wyobraźnię, a Santok jest jednym z najważniejszych jej punktów, miejscem gdzie potężna pętla widocznego na mapie lassa się zamyka. To tu leniwa dosyć i kameralna Noteć wpada do szerokiej i wartkiej Warty. Już przed wiekami lokalizację w widłach dwóch rzek doceniali osadnicy.  Strategiczny punkt, to i strategiczne budowle. Najpierw osada obronna, z VII/VIII wieku, a później imponujący gród z podgrodziem. O znaczeniu Santoka może świadczyć fakt, że sam Gall Anonim pisząc o osadzie w „Kronice polskiej”, użył określenia „klucz i strażnica królestwa”.

Dzisiejsza społeczność wsi także docenia atrakcyjne położenie Santoka na trasie Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 i Wielkiej Pętli.  Z punktu widzenia wodniaków najważniejszym dowodem na to jest zorganizowanie na prawym brzegu Noteci (225.6 km), pomiędzy mostem, a ujściem do Warty, wygodnej przystani rzecznej dla stateczków  oraz jachtów turystycznych. Istnieje możliwość nabrania wody, podłączenia do prądu, skorzystania z toalet i pryszniców. Przygotowano także miejsce do grillowania, zadaszoną wiatę i plac zabaw dla dzieci. Z przystani koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę po Santoku, odwiedzić tutejsze muzeum oraz wspiąć na wzgórze, gdzie stoi wymurowana przed wojną wieża widokowa. Przepiękne krajobrazy, których głównymi bohaterami są Noteć i Warta.

Santok is an interesting place situated conveniently on International Waterway E70 in the point where Noteć river joins big Warta river. Old village (known from 7th - 8th century)  as a fortified town was quite important in the past. Today is really important for boaters wishing to navigate Warta, Noteć and The Great Loop of Wielkopolska. There is a pleasant haven on the right bank of Noteć, on the 225.6 km, between the bridge and Warta river. What to visit here? The village is pretty nice, tourist should enter local museum and climb the hill where a stone tower was built before the war. Excellent  view with the rivers below!

Przystań w Santoku. Harbor in Santok fot A&W Bilińscy, bank zdjęćNa przystani. In the harbor. Noteć river.

Wieża widokowa w Santoku. View tower.

Wieża widokowa. View Tower.

Kościół w Santoku. Church in Santok.

Kościół. Church in Santok.

Santok - domy nad Wartą. By Warta river.

Położone nad Wartą domy w Santoku. Santok by Warta river.

A.&W. Bilińscy

Bank zdjęć

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij