Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Wisła Królewiecka. Krolewiecka Vistula.

by Włodek on 2012-01-02

Wisła Królewiecka sounds (but does not mean) like King's Vistula in Polish. Having almost royal name the river is only 11.5 km long and in fact it is one of the Szkarpawa river branches. But this route is one of the most pleasant on the waterways of Żuławy region near Gdansk.

Nazwa iście monarsza, ale rzeczka krótka i raczej niezbyt imponująca wielkością. Co nie zmienia faktu, że bardzo przyjemnie, żeby nie powiedzieć idyllicznie, się tu żegluje. Wisła Królewiecka jest w zasadzie uchodzącym do Zalewu Wiślanego odgałęzieniem Szkarpawy o długości zaledwie 11.5 km. Przez lata zapomniana i mocno zarośnięta, została przed kilku laty przyzwoicie oczyszczona i pogłębiona, stając się jednym z piękniejszych miejsc odwiedzanych podczas penetrowania szlaku żeglugowego Pętli Żuław. Można się na nią dostać przepływając pod wesoło, na niebiesko pomalowanym, zwodzonym mostem w Rybinie. Po zaledwie godzinie (dwóch jeśli nie spieszymy się zbytnio) leniwej wędrówki pośród wodnych łąk kwitnących grążeli żółtych i grzybieni białych, dociera się do kolejnego podnoszonego mostu, w Sztutowie. Tuż przed nim, po lewej stronie znajduje się niewielka przystań o dumnej nazwie: Marina Baltica. Widać majestat "królewskiej" rzeki udzielił się także jej miłym i pomocnym właścicielom. Wzdłuż całej trasy, na skraju przybrzeżnych trzcinowisk, poluje mnóstwo czapli. Od Sztutowa do Zalewu płynie się już tylko pół godzinki do godziny.

Most w Rybinie. Bridge in Rybina.Sztutowo, Marina Baltica

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij