Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Derkacz. Corncrake.

by Włodek on 2011-08-25

Derkacz na bieszczadzkiej łące. Corncrake in The Bieszczady Mountains.

We have been trying to see it for a few years but with no luck. That evening was very quiet and romantic until a tractor begun to cut grass on a meadow next to ours. We were sure this is going  be the end of our work when a cornkrake apeared in front of us and started to "sing" his loud love song. Strange. Did it try to outshout the machine?

Dawno, dawno temu na „naszej” łące zamieszkał derkacz… A może derkacz już mieszkał na łące, która stała się „nasza”? Zapewne tak właśnie było… Grunt, że mieszkał i zawzięcie co roku derkał:-)Ale był bardzo skryty i nie bardzo chciał z nami nawiązać znajomość. Po wielu godzinach /czytaj: dniach / przeleżanych wśród kwiecia udało nam się zobaczyć tylko oko zerkające zza traw…Zniechęciło to nas do dalszych prób na parę ładnych lat… Ale w tym roku na łące derkały już trzy samce! O, myślimy sobie, tym razem trzeba spróbować, może któryś będzie bardziej towarzyski? Pewnego pięknego dnia pod wieczór obładowani sprzętem i płachtami maskującymi zalegliśmy wśród wysokich traw. Ja wybrałam niewielkie zagłębienie przy strumyku rozdzielającym dwie łąki, a Włodek ułożył się wygodnie pod krzaczkiem na przeciwnym skraju i … kontemplujemy piękne okoliczności przyrody przysłuchując się derkaniu. A tu na sąsiednią łąkę tuż za mną wyjeżdża traktor z kosiarką! Warczy, zgrzyta, jazgocze, aż huczy w uszach! No, nie, w takich warunkach nic nie da się przecież zrobić! Cała zżymam się w środku i wkurzam, postanawiam w końcu wracać do domu… i w tym momencie dostaję sms-a :”Zrobiłem derkacza!” Własnym oczom nie wierzę i czytam go kilka razy dla pewności. Co, w takim huku? Może właśnie dlatego jeden z derkaczy wyszedł na bardziej otwartą przestrzeń i usiłował przekrzyczeć hałaśliwego intruza? Kto wie, ale udało się Włodkowi uchwycić tę chwilę w ciepłym świetle zachodzącego słońca i to się liczy!

Derkacz, Corncrake, Crex crex

Przy okazji gorąco zapraszamy na 

Plener fotograficzno-astronomiczny 

"Bieszczady dniem i nocą"

10-12 stycznia 2014

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij