Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Edredony, Eider ducks

by Włodek on 2015-01-29

Edredon, samica, Common Eider, female Somateria mollissima, fot A&W Bilińscy, bank zdjęć

Edredon, samica. Eider, female, Somateria mollissima

Podczas naszych bałtyckich rejsów (zapraszamy na blog żeglarski) często mamy okazję z bliska podpatrywać gatunki zwierząt, które na polskim wybrzeżu pojawiają się sporadycznie. Jednym z nich jest edredon, „producent” najlepszego ponoć puchu do profesjonalnych śpiworów. Ta największa spośród nurkujących kaczek znana jest z tego, że samica wyścieła gniazdo puchem z piersi, by w zimnym klimacie pisklęta nie wychładzały się, kiedy matka idzie na spacer :-). W okresie godowym samce bardzo znacząco różnią się od niepozornie ubarwionych samic. Także później łatwo je odróżnić od partnerek, ale nie są już tak imponująco kontrastowe. Edredony żywią się znajdowanymi na dnie małżami, skorupiakami i innymi stworkami. Mocne dzioby ułatwiają oderwanie zdobyczy od kamienia czy pozbycie się odnóży kraba. Samice edredonów dobrze czują się w grupach, pływają w stadach i gnieżdżą w pobliżu siebie lub kolonijnie. Matki opiekują się często wspólnie wszystkimi pisklętami w grupie. Czasami zakładają gniazda w miejscach publicznych, nic sobie nie robiąc z przechodzących obok ludzi, a że potrafią się nieźle zamaskować, należy ostrożnie stawiać kroki, by nie nadepnąć wysiadującego ptaka.

Edredony, ostrygojady, foki i inne morskie zwierzęta możemy Wam pokazać podczas indywidualnych warsztatów fotograficznych na Bałtyku. Zapraszamy!

 We meet eiders during our Baltic voyages (see our sailing blog) pretty often. Last season we started cruising quite early, in the beginning of June so we could photograph these big ducks on their nests. Don't worry, we did not harm any of them. Birds were used to see people from very short distance. All nests were built just by the tourist paths and we had to take care not to step 10 cm off the road - females are so well camouflaged. :-) Males are much more easy to spot because in spring they are almost black and white, like magpies.  

 Edredon, samiec, Common Eider, male Somateria mollissima, fot A&W Bilińscy

Portret samca edredona. Common eider, male, portrait.

Edredony,  Common Eider,  Somateria mollissima, fot A&W Bilińscy, bank zdjęć

Para edredonów. Pair of eiders.

Edredon, samica, Common Eider, female Somateria mollissima, fot A&W Bilińscy, bank zdjęć przyrodniczych i podróżniczych

Trudno ją wypatrzyć. Hard to see.

Edredony, Common eiders, fot A&W Bilińscy bank zdjęć

Ptasie przedszkole. Bird kindergarten.

Edredon, samica, Common Eider, female Somateria mollissima, fot A&W Bilińscy bank zdjęć

Edredon, samica, Common Eider, female Somateria mollissima, fot A&W Bilińscy, bank zdjęć

Samice z młodzieżą. Females with youth.

Edredon, samica, Common Eider, female Somateria mollissima, fot A&W Bilińscy

© Agnieszka i Włodek Bilińscy, bank zdjęć, fotografia przyrodnicza

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij