Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Foki z Utklippan. Seals in Sweden.

by Włodek on 2015-09-10

Foka szara, szarytka, Szwecja, Utklippan, fot A&W Bilińscy, bank zdjęć, fotografia przyrodnicza

Foki w szwedzkich szkierach. Seals on Utklippan.

Foki są, dla fotografa przyrody z głębi lądu, tematem dosyć egzotycznym. W ostatnich latach, między innymi dzięki działaniom helskiego fokarium oraz organizacji zajmujących się ochroną przyrody, na polskim wybrzeżu widuje się je coraz częściej (ku radości miłośników natury i mniej lub bardziej uzasadnionemu utrapieniu rybaków), ale ciągle ich sfotografowanie nie jest proste. W ciągu kilkunastu sezonów spędzonych na żeglowaniu wokół Bałtyku mieliśmy okazję robić zdjęcia tym „nieśmiałym” zwierzętom na wybrzeżach Danii, Szwecji, Finlandii i Estonii. Zwykle spotkanie jest krótkie: na wodzie opodal jachtu pojawia się głowa (bez lornetki przypominająca pływającą piłkę), foka przygląda się łódce przez moment, a potem bezszelestnie „zapada się” pod powierzchnię, pokazując na koniec tylko zaciskające się nozdrza. Czasem widzieliśmy foki wygrzewające się w słońcu na ledwie z wody wystających skałach. Z tym większą przyjemnością wspominamy tegoroczne foto-safari na małej, szwedzkiej wyspie Utklippan, położonej na otwartych wodach Bałtyku. Kilka fok pojawiło się przed naszymi teleobiektywami i zerkając w ich kierunku trochę nieufnie, wyszło z fal na śliskie skały. Nie niepokojone układały się wygodnie i leniwie wyciągały na szczytach głazów. I w tym momencie fotografowanie zaczęło się robić trochę... monotonne. Foka leży, leży, leży, aż... zasypia. Osobniki preferujące wypoczynek aktywny, wyginają śmiało ciało i w tej pozycji zastygają na kilka minut albo unoszą głowę, łypiąc oczami na prawo i lewo. Są też egzemplarze z ADHD – te w swoim życiowym zniecierpliwieniu potrafią nawet podnieść łapkę i podrapać się po czubku głowy. Prawdziwe kino akcji! Wiosną na Utklippan pojawia się kilkaset fok szarych (Halichoerus grypus). Większość skupia się na niedostępnych skałkach w pewnym oddaleniu od wyspy, ale czasami pojawiają się też bliżej. Tak duża kolonia powoduje sporo hałasu. Z wiatrem docierają do żeglarzy tajemnicze, tęskne pojękiwania. Miłośnikom przyrody serca się wtedy radują :-)

 Zainteresowanych warsztatami fotografii przyrodniczej na Bałtyku zapraszamy na stronę:

http://www.photovoyage.pl/sailingblog/warsztaty-fotografii-przyrodniczej-baltyk/

Seals on Swedish archipelago called Utklippan. This spring we had an opportunity to photograph grey seals on the rocks. The animals were a bit shy in the begening but after a while they felt asleep for a long nap. There are several hundred seals on this small archipelago and they make a lot of noise.  

Foki szare, fot A&W Bilińscy, bank zdjęć, fotografia przyrodnicza

Focze igraszki. Seals playing.

Foka szara, fot A&W Bilińscy Halichoerus grypus grey seal

Foka szara, szarytka morska, Halichoerus grypus, Grey seal.

Foki szare, grey seals, Photo A&W Bilinscy bank zdjęć, fotografia przyrodnicza

Szarytka morska, foka szara, grey seal fot AiW Bilińscy

Foka szara, fot A&W Bilińscy, grey seal Photo bank

© Agnieszka i Włodek Bilińscy

bank zdjęć, fotografia przyrodnicza, warsztaty fotograficzne w Bieszczadach i na Bałtyku. 

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij