Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Fotografia przyrodnicza w mieście - pluszcz. Dipper in the town.

by Włodek on 2013-02-21

Pluszcz w mieście. Dipper in the town.

France, Tonnerre in Burgundy. In the middle of this small town or maybe a village, a sacred spring Fosse Dionne is situated. A little stream pours out of it and runs between the walls of old buildings. It is really difficult to find any nature around here – stones, pavements, brick houses, stairs, tourists… And a pair of dippers which have their nest hidden behind a curtain of falling water.

Fotografia przyrodnicza w mieście to ciekawa dziedzina, chociaż zwykle kojarzy nam się z wiewiórkami, gołębiami czy kaczkami w parkach… No dobrze, pustułkami i sokołami wędrownymi też :-) Jednak pluszcz spotkany w samym centrum francuskiego miasteczka, zabetonowanego aż do przesady,  był dla nas prawdziwą niespodzianką. Tonnerre w Burgundii słynie z Fosse Dionne -  świętego, uzdrawiającego  źródła – małego, ale niezwykle głębokiego stawku, położonego pośród starych kamienic i już w połowie XVIII wieku obmurowanego w kształcie okręgu o średnicy 14 metrów. Powiedzieć, że kręci się wokół niego tysiące turystów dziennie, byłoby przesadą, ale na dziesiątki śmiało można liczyć, a pośród nich uwija się para ślicznych i zwinnych ptaszków. Polują w strumieniu wypływającym ze źródła i wciśniętym w wąwóz utworzony ze ścian domostw. Pluszcze ukryły swoje gniazdko pod firanką spadającej z obrzeża sadzawki wody. Czasami skacząc po krawędzi, zaglądały w niezbadaną, turkusową głębinę, jakby sobie nic nie robiły z żyjącego tam od wieków, legendarnego węża :-)
Tonnerre w Burgundii. Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy
Tonnerre, Fosse Dionne
Fosse Dionne, Tonnerre w Burgundii. Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy
Fosse Dionne
Pluszcz na krawędzi Fosse Dionne. Fotografia przyrodnicza, Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy
Pluszcz, Dipper, Cinclus cinclus. Fotografia przyrodnicza Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy
Pluszcz, Dipper, Cinclus cinclus.
Strumień wypływający ze świętego źródła Fosse Dionne, Tonnerre, Burgundia, Francja
Strumień - Tonnerre - stream.
Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy, fotografia przyrodnicza.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij