Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Rybitwa popielata. Arctic tern.

by Włodek on 2012-11-09

Czasami ptaki nas zadziwiają. Rybitwa popielata gniazduje na parkingu i w porcie jachtowym. Arctic tern in Scandinavia live in strange places: yacht harbors or parkings. Sometimes birds attack drivers or sailors leaving their boats.

Co to za ptak, którym dostałem w głowę, gdy chciałem wyjść na ląd? – zapytał znajomy żeglarz. - Jak w filmie „Ptaki” Alfreda Hitchcocka! Doświadczenie z podobnych i trochę bolesnych doznań, podpowiada nam, że to musiała być rybitwa. W tym przypadku popielata - Sterna paradisaea. Ptaki te są rzadko w Polsce spotykane, ale były naszymi towarzyszami przez cały rejs wokół Zatoki Botnickiej, najbardziej na północ wysuniętej części Bałtyku. Trafialiśmy na ich gniazda na kamienistych plażach,a nawet na szutrowych parkingach położonych w pobliżu brzegu, pisklęta chowały się pomiędzy głazami, z których usypane były falochrony portów. Wydawałoby się, że rybitwy powinny być w takich miejscach przyzwyczajone do obecności człowieka i nie atakować go w obronie potomstwa. I w zasadzie były. Ruszały do szarży dopiero wtedy, gdy ktoś się zbliżył do gniazda lub malucha na odległość paru kroków. Problem w tym, że miejscami zakładały gniazda tuż obok żeglarskich kei i załogi musiały chodzić w czapkach. Nie tylko można było oberwać w głowę, ale też zostać zbombardowanym śmierdzącymi odchodami. I jak to się ma do ich „rajskiej”, łacińskiej nazwy?! Rybitwy popielate, podobnie jak wiele innych ptaków, przed zimą odlatują na południe, ale ich migracje nalezą do najdłuższych na świecie. Zatrzymują się bowiem dopiero w lodach Antarktyki, czyli prawie na przeciwległym krańcu kuli ziemskiej! Ponoć w ciągu życia rybitwa popielata może przelecieć ponad milion kilometrów!

Rybitwa popielata, Arctic tern, Sterna paradisaea

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij