Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Ślepowron. Black-crowned night heron

by Włodek on 2011-08-11

Ślepowron nad Wisłą. Black-crowned night heron over Vistula river.

These beautiful birds are quite rare in Poland. They breed almost exclusively on the waters near Cracow. We took a few photos of these herons on Vistula river during our slow motor boat  cruise from Oświęcim to Cracow. The birds were not very shy.

Choć sporo czasu spędzamy w terenie, to tego gatunku czapli dotąd nie spotkaliśmy. I nic dziwnego, bowiem w Polsce gniazduje on niemal wyłącznie w okolicach Oświęcimia. Tam gdzie królowa naszych rzek swoim majestatem, a właściwie jego brakiem, nie przypomina jeszcze monarchini. Zdarzyło nam się niedawno płynąć motorową łodzią po Wiśle „krakowskiej” w okolicach Zatoru. Po obu stronach zaskakująco dzikiej rzeki (podróżując po tych terenach samochodem mieliśmy zawsze wrażenie, że jest to kraina na wskroś zdominowana przez człowieka) siedzieli liczni wędkarze, więc nie spodziewaliśmy się, że natkniemy się na ten ornitologiczny rarytas. A jednak na zwisających nad wodą gałęziach, pośród wierzbowych zarośli i ponad głowami wypatrzyliśmy kilkanaście ślepowronów, bardzo eleganckich ptaków, których łacińska nazwa w tłumaczeniu oznacza nocnego kruka, a polska wywodzi się od skrytego trybu życia i skrzeczącego głosu naszego bohatera. Ptaki nie były zbyt płochliwe. Wolniutko płynąc udało nam się zbliżyć na tyle, żeby zrobić im zdjęcia. Gdy oddaliliśmy się w stronę Krakowa, zniknęły z brzegów rzeki, ustępując miejsca wszechobecnym czaplom siwym.

Ślepowron, Black-crowned night heron, Nycticorax nycticorax

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij