Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Zając bielak. Mountain hare.

by Włodek on 2012-08-31

Friendly rabbit, czyli zając bielak. This animal has lots of names: mountain hare and many more hares - blue, white, tundra, variable, snow, alpine, Irish... These on the pictures should be named Gulf of Bothnia hares ;-)

Szliśmy sobie drewnianą kładką – ścieżką turystyczną ułożoną pośród wydm fińskiej wyspy w Zatoce Botnickiej. Naraz zza kępy traw wyskoczył… przerośnięty królik. Wielki jak nasz szarak albo mały kangur, ale z uszu i kształtu raczej przypominający dzikiego króliczka. Jeśli to nie jakiś zbiegły z hodowli mutant, to chyba pierwszy raz zdybaliśmy bielaka. Oczywiście w letnim umaszczeniu. Na wszelki wypadek udaliśmy się po potwierdzenie do informacji turystycznej tutejszego rezerwatu przyrody, gdzie po pokazaniu zdjęcia naszego bohatera i zadaniu podstępnego pytania: Co to za zwierzę? - uzyskaliśmy fachową odpowiedź: To jest „friendly rabbit”!. Bez komentarza. Więcej podobnych, choć już nie tak przyjaznych, mieliśmy okazję obserwować na kolejnych wysepkach Północy. Jednego zaskoczyliśmy podczas poobiedniej drzemki. Początkowo przysypiał, potem wstał, ziewnął, przeciągnął się jak kot i niespiesznie pokicał w głąb sosnowego lasu.

Zając bielak Mountain hare,  Lepus timidus w letniej szacie

Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy, fotografia przyrodnicza

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij