Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Cerkiew w Żłobku.

by Włodek on 2014-10-07

Żłobek, cerkiew fot A&W Bilińscy, bank zdjęć photovoyage.pl

Mimo, że stoi przy Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, nie rzuca się za bardzo w oczy i często jest pomijana nawet przez tych, którzy podążają tutejszym odcinkiem Szlaku Architektury Drewnianej. Warto jednak zatrzymać się na moment na niewielkim parkingu pod kościółkiem (dawna cerkiew Narodzenia NMP z 1830 roku, spełnia dziś rolę filialnego kościoła katolickiego), by zachwycić się jej prostą, ale piękną konstrukcją, powdychać zapach drewna, zadumać nad skomplikowaną historią okolicznych ziem, która sprawiła, że „żyjąca”cerkiew została najpierw opuszczona i ograbiona, by na długi czas stać się magazynem szyszek, a po latach znowu służyć jako niewielka świątynia, innego już wyznania. Być może podzieliłaby smutny los wielu drewnianych zabytków, które zniknęły już z powierzchni ziemi, gdyby nie starania lokalnej społeczności. Mieszkańcy wspólnymi siłami remontują, wymieniają przeciekający dach, dbają o otoczenie kościoła, stawiają dzwonnicę. Jedni dają pieniądze, inni drewno na nowy gont, jeszcze inni własną pracę lub czas poświęcony długotrwałym ustaleniom z Konserwatorem Zabytków. Najlepszy dowód na to, że Polak, jeśli chce, to potrafi :-).

Orthodox church in Żłobek. Bieszczady.

Built of wood in 1830 near the place where the first church known from 1782 was situated. Not so old but has an interesting history. Originally orthodox church, due to political situation and changes of Ukrainian/Polish border in 1951 was robbed and abbandoned for many years. After that the building was used as a magazine for cones of coniferous trees collected in the woods for seeds. From 1979 serves as a catholic church. It is situated on the Wooden Architecture Tourist Trail.

Żłobek - cerkiew we wnętrzu.

Cerkiew w Żłobku, fot A&W Bilińscy bank zdjęć

Żłobek, Bieszczady, cerkiew. fot A& W Bilińscy, photovoyage.pl

Bieszczady, Żłobek. Zabytkowa cerkiew. fot. A&W Bilińscy

Photo. Agnieszka & Włodek Bilińscy, bank zdjęć.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij