Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Góry Pieprzowe.

by Włodek on 2012-01-30

W granicach miasta Sandomierz i tuż obok, nad Wisłą, wznoszą się na wysokość około 60 metrów, poprzecinane jarami wzgórza. Krucha skała, z której są zbudowane, wietrzeje i pokrywa łagodne zbocza popielatymi okruchami, dzięki czemu obszar ten zwie się Górami Pieprzowymi. W słoneczne, letnie popołudnie trudno tam wytrzymać z upału. Nic dziwnego zatem, że lubią tu przebywać jaszczurki oraz ciekawe gatunki owadów i żyją sucholubne rośliny kserotermiczne, znajdujące na zerodowanych łupkach doskonałe miejsce do egzystencji. Na terenie powstałego już w 1979 roku rezerwatu można spotkać prawdziwe rarytasy florystyczne: wężymord stepowy czy ostnicę włosowatą, a z roślin o bardziej przyjaznych nazwach – wiśnię karłowatą i znaną wszystkim robinię akacjową, popularnie określaną mianem akacja.

Góry Pieprzowe - Pepper mountains. Very interesting hills over Vistula river in Sandomierz town. Rare plants and insects.

Bank Zdjęć A. i W. BilińscyWężymord stepowy i wonnica piżmówka

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij