Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Hańczowa, Beskid Niski

by Włodek on 2013-10-30

Hańczowa, cerkiew w Beskidzie Niskim.

Historia drewnianych zabytków w Polsce niemal zawsze jest interesująca i pełna emocjonujących zwrotów akcji - czasami tylko o włos unikają one dewastacji czy nawet całkowitego zniknięcia z powierzchni ziemi. Tak też jest w przypadku stojącej w Hańczowej – obecnie jednej z najlepiej odrestaurowanych świątyń łemkowskich w naszym kraju. A wcale nie musiało tak się skończyć. Zbudowana w pierwszej połowie dziewiętnastego stulecia cerkiew, po niesławnej Akcji Wisła z 1947 roku, powoli szła w ruinę, aż w 1956 roku podjęto decyzję o jej rozbiórce. Wyposażenie miało zostać przekazane muzeum ikon w Łańcucie. Szczęściem, po kilku latach od przymusowego wysiedlenia, do Hańczowej wróciło z tułaczki  kilka rodzin, powstała parafia prawosławna i, dzięki ofiarności wiernych, cerkiew została wyremontowana. Ograniczone możliwości lokalnej społeczności nie pozwoliły na profesjonalną renowację na dużą skalę, ale zabytek został uratowany. Poważne prace konserwatorskie, między innymi odrestaurowanie pięknych polichromii, przeprowadzono w latach 1989 – 2012. Trochę czasu to zajęło, ale dziś jest czym nacieszyć oczy i … duszę.

Hańczowa - old (19th century) wooden  orthodox church in Beskid Niski, Southeastern Poland. One of the best renovated and most beautiful Lemko churches in our country. 

Cerkiew Hańczowa w Beskidzie Niskim. Bank Zdjęć A&W Bilińscy

Hańczowa. Cerkiew z zewnątrz...

...i w środku.

Hańczowa cerkiew. Wnętrze. fot A. i W. Bilińscy, Bank zdjęć podróżniczych i przyrodniczych

Hańczowa, Beskid Niski, wnętrze cerkwii.

Agnieszka i Włodek Bilińscy

Bank zdjęć

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij