Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Lidzbark Warmiński.

by Włodek on 2012-01-01

Lidzbark Warmiński.

Nowy Rok -  zwykle zaczynamy dziś snuć plany na przyszłość, więc może siedząc wygodnie w fotelu, pomyśleć o letnich wojażach? Na przykład o odwiedzeniu perły i dawnej stolicy Warmii: Lidzbarka Warmińskiego? Byliśmy tam jakiś czas temu, chcąc sfotografować wspaniały, czternastowieczny zamek Biskupów. Zabytek zaprawdę godny Waszej wizyty. A przy okazji dowiedzieliśmy się, że to stare miasto może poszczycić się także innymi, cennymi budowlami. Do dziś zachowały się fragmenty murów miejskich z XIV stulecia i potężna Wysoka Brama. Na uwagę zasługują także kolegiata św. Piotra i Pawła czy Oranżeria Krasickiego z 1724 roku. Jednak jednym z ciekawszych obiektów zabytkowej architektury Lidzbarka jest nietypowa w konstrukcji i mająca niebanalne dzieje, drewniana cerkiew prawosławna. Jej bryła w niczym nie przypomina kopulastych świątyń znanych nam ze wschodniej i południowej części kraju. Dlaczego? Odpowiedź po raz kolejny uświadamia nam, że historia ziem polskich była bardzo zawiła. Otóż monumentalny budynek z pierwszej połowy XIX wieku, ufundowany przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III, był zbudowany jako kościół ewangelicki (!). Ostatnio podjęto się gigantycznego remontu zabytku, więc jeśli zobaczycie go kiedyś na własne oczy, będzie na pewno wyglądał jeszcze wspanialej niż na naszych zdjęciach.

Lidzbark Warmiński - historical town in Northern Poland.

Lidzbark Warmiński zamek. Castle.Lidzbark Warmiński, Wysoka Brama. High Gate.Dawny kościół ewangelicki, dziś cerkiew prawosławna - z zewnątrz i w środku.

Lidzbark Warmiński -  wooden, former evangelic, today orthodox church, (out and inside)

Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij