Schronisko na Hali Krupowej
Byliśmy tam tylko raz, ale miłe wspomnienia ze schroniska na Hali Krupowej położonego gdzieś na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Makowskiego w Paśmie Babiogórskim, pozostaną z nami na długo. Schronisko jak za dawnych czasów (nic dziwnego, bowiem powstało w 1935 roku, a i większy remont przeprowadzono już kawałek czasu temu), ale podstawowe wygody są, a przecież w takich miejscach liczy się przede wszystkim atmosfera, położenie, izolacja od codzienności… i to wszystko znajdziemy na Hali Krupowej. No właśnie, czy na pewno tam? Okazuje się, że schronisko leży na Hali Kucałowej, a Hala Krupowa znajduje się kawałek dalej albo bliżej lub z boku, w zależności od tego, z której strony nadchodzimy. Ot, taka ciuciubabka geograficzna. W pobliżu krzyżują się i schodzą liczne szlaki turystyczne, więc parafrazując znaną sentencję, śmiało można powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do schroniska na Hali Krupowej. Można tu dotrzeć pieszo, na nartach czy rowerem. W okolicznych lasach widzieliśmy trochę dzikiej zwierzyny, w tym nawet głuszce! A jeśli szczęście nie dopisze i Matka Natura ukryje swoje dzieci, to zawsze można liczyć na malownicze krajobrazy z Tatrami w tle :-).
Hala Krupowa Shelter in Beskid Żywiecki is an example of old Polish tourist shelters build before World War II. Cozy place with nice atmosphere. Very picturesque landscapes around with Tatras in the background. In coniferous forests Western capercaillies (Tetrao urogallus, wood grouse) can be spotted.
Hala Krupowa zimą. Shelter on Hala Krupowa.
Tabica poświęcona wizycie kardynała Karola Wojtyły.
Fragment kaplicy zbudowanej w pobliżu schroniska.
Widok z okna. View from the window (Tatra Mountains)
Świt nad odległymi Tatrami. Tatra Mountaiuns seen from Hala Krupowa.
Skoro już jesteśmy w górach, zapraszamy w Bieszczady na plenerowe warsztaty fotografii przyrodniczej, krajobrazowej i nocnej oraz obserwacje astronomiczne pod hasłem: