Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Święty Mikołaj w Rabce

by Włodek on 2012-12-06

Święty Mikołaj w Rabce. Dokładnie 8 lat temu, w Mikołajki, na placyku przed zabytkowym dworcem kolejowym w Rabce-Zdroju odsłonięto interesujący pomnik Świętego Mikołaja. I to wcale nie tego z czerwoną czapką i długą, siwą brodą, znanego z centrów handlowych i jakiego by się można spodziewać w tej bliskiej sercom dzieci miejscowości (jest Rabka przecież dziecięcym uzdrowiskiem), a biskupa z Mirry (Miry, Myrry), zwanego przez prawosławnych Cudotwórcą. W przeciwieństwie do większości posągów, zamiast stać na postumencie, wspiera się na dwu metrowej średnicy kuli ziemskiej. Co więcej, pomnik niesie ze sobą przesłanie, może nawet więcej niż jedno. Wraca do źródeł i historii świętego, bardzo mocno ostatnio wypaczonych, ale jednocześnie nie zapomina o dziecięcych wyobrażeniach, więc na „globusie” zaznaczono zarówno Rabkę, jak i Rovaniemi, gdzie jak wiadomo Mikołaj mieszka, ale także kolebkę legendy – Mirę, (dziś Semra – miasto w Turcji). Wokół postaci świętego umieszczono figurki dzieci trzymające tabliczki z poważnymi hasłami: stop przemocy oraz nawołującym do sprzątania świata. Trochę naiwne? Pewnie, ale przecież jest to pomnik postawiony w Mieście Dzieci Świata.

Exactly 8 years ago in a small Polish town Rabka-Zdroj a monument of Saint Nicholas was erected. Right in front of an old railway station. The figure shows living in IV century bishop of Myra known for his good deeds. Statue stands on a big globe on which three towns are placed: Rabka-Zdroj of course, Myra and Rovaniemi where modern Santa Claus lives. There are several figures of children around the Earth. One of them keeps in hand a board with sentence - Stop violence, another - Let’s clean the Earth. A little naïve? Sure, but remember that the monument stands in The Town of World’s Children.

Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij