Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Arild & Ladonia

by Włodek on 2015-09-17

Ladonia and Arild in Western Sweden, Kattegat. Ladonia i Arild w  zachodniej Szwecji.

Ladonia w Szwecji. Ladonia in Sweden. Nimis and Arx - budowle, sculptures fot A&W Bilińscy, bank zdjęc

Gdybyście kiedyś, jak wielu rodaków, myśleli o emigracji, w szczególności wirtualnej, a chcielibyście zostać obywatelami niebanalnego kraju, polecamy Ladonię. Położona niedaleko, bo w zachodniej Szwecji, jest Królewska Republika Ladonii tworem nietypowym, nielegalnym, wolnym od podatków i maleńkim. Znajdziecie tam krajobrazy jak z bajki oraz bajkowe zamki i warownie. Jedyny problem stanowi to, że państewko wypowiedziało wojnę USA i San Marino. No i tamtejsze budynki mocno przeciekają, no i nie ma tam żadnego stałego mieszkańca, no i... OK, dosyć żartów, choć jak w każdej bajce i w tym co napisaliśmy, jest ziarno prawdy. Nieco na północ od cieśniny Sund, od wschodniej strony wcina się w wody południowego Kattegatu półwysep Kullen, który w sporej części jest rezerwatem przyrody. Kullaberg.  W 1980 roku, na kamienistym wybrzeżu półwyspu, szwedzki artysta Lars Vilks stworzył z walającego się na plaży drewna wysokie na kilka pięter wieże, które nazwał Nimis. Dopiero po dwóch latach władze rezerwatu Kullaberg odkryły „samowolkę budowlaną” i nakazały ją rozebrać. Twórca odrzucił te żądania, otrzymał wsparcie od ludu i batalia o los „zamczysk” weszła w stadium sądowe. Dowcipni obrońcy Nimis ogłosili niepodległość ziem, na których stoją wieże, nazywając je Ladonią. W latach 90 -tych ubiegłego wieku w pobliżu Nimis powstała także murowana, kamienna forteca Arx. Dziś Ladonia, opisana w Wikipedii jako micronation, jest monarchią, a każde z Was może zostać jej poddanym, wypełniając odpowiedni formularz, dostępny na stronie www.ladonia.org, gdzie znajdziecie znacznie więcej wiadomości o historii oraz obecnym statusie Ladonii. Nimis oraz Arx można podziwiać z jachtu płynącego wzdłuż północnej strony półwyspu Kullen, w odległości mniej więcej mili na zachód od porciku Arild. Marinka oraz wioseczka są bardzo sympatyczne, aczkowlwiek żeglując jachtem o zanurzeniu powyżej 1.7 metra, raczej do Arild nie wejdziecie. Przystań jest w stanie pomieścić zaledwie kilka jachtów gości, więc lepiej pojawić się tu wczesnym, a nie późnym popołudniem i należy spodziewać się cumowania w tratwie. Do Ladonii można dotrzeć pieszo także z większego portu Mölle, zbudowanego po drugiej stronie półwyspu.

Ladonia - a little nation/state/country in Sweden. In 1980 Swedish artist Lars Vilks built huge towers made of timber found on rocky beach of Kullen peninsula near a small harbor of Arild. These unusual sculptures were situated in national reserve Kullaberg. The authorities asked Lars Vilks to destroy towers called Nimis because they were constructed illegally. Artist refused and the case ended in courts. To protect Nimis a new country was established and called Ladonia. Ladonia declared war with Sweden, USA and San Marino. Today Ladonia is a Royal Republic and has some citizens but no inhabitants. You also can become Ladonian – just fill the documents on www.ladonia.org where much more informations about this strange country can be found. Nimis and Arx – stone fortress built in the 90s lie 1 mile west of Arild which is a lovely village. Only small yachts can enter little harbor there – say with draft up to 1.7 m. Fortunatelly it is possible to reach Ladonia also from Mölle which has bigger harbor. 

Nimis i Arx, Ladonia, Szwecja, Sweden. Phot A&W Bilińscy, bank zdjęć

Wieża Nimis, a w oddali twierdza Arx. Nimis tower and Arx fortress.

Nimis, Ladonia, Szwecja, Sweden. Phot. A&W Bilińscy photo bank

Wieże Nimis można zwiedzać, ale wspinaczka po nadgniłych deskach połączonych zardzewiałymi przez lata gwoździami jest ryzykowna. It is possible to climb on Nimis towers but it can be risky because old wood is rotten. Sharp, rusted nails can hurt badly.

Arx, Ladonia, Sweden, Szwecja, fot A&W Bilińscy bank zdjęc

Arx

Port Arild, Szwecja, Sweden, fot A&W Bilińscy bank zdjęc

Port w Arild nie przytłacza wielkością. Arild harbor is not big.

Port w Arild, Szwecja, Kattegat. Sweden. Fot A&W Bilińscy, bank zdjęć podróżniczych i przyrodniczych

W Arild bywa tłoczno. Arild marina can be crowded.

Kolorowo i schludnie. Arild village.

Arild z góry. fot A&W Bilińscy bank zdjęc podróżniczych i przyrodniczych

© Agnieszka & Włodek Bilińscy

Bank zdjęć podróżniczych i przyrodniczych.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij