Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Dragets Kanal, Draget canal.

by Włodek on 2011-11-24

Draget canal is one of the most exciting and narrow passages in Sweden. It is not far from Nynäshamn and Landsort. Centuries ago this natural straits was deep,  but due to land uprising of Scandinavia became 0.3 m shallow.  The navy decided that this passage can be useful for small warships and dragged the canal in XIX century. Today it is a tourist atraction for yachts not deeper than 2 meters with width not more than 4 meters. Before entering Draget Canal, use your horn.

Będąc w okolicy Landsortu czy Nynäshamn, koniecznie wybierzcie drogę przez jedno z najwęższych przejść w szwedzkich szkierach – Dragets Kanal. Przed wiekami przesmyk ten był naturalną, głęboką na 3 metry cieśniną pomiędzy Järflotta, a stałym lądem. Z czasem, na skutek podnoszenia się dna, spłycił się do 0.3 metra. W XIX wieku i jeszcze parę razy później został więc pogłębiony, po części ze względu na znaczenie strategiczno militarne. Dziś stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną, a także umożliwia bezpieczne przejście wzdłuż wybrzeża, jeśli na pełnym morzu za bardzo buja. Warto tam popłynąć, pod warunkiem, że Wasz jacht nie ma więcej niż 2 metry zanurzenia i 4 metry szerokości. No i nie zapomnijcie przed wpłynięciem do kanału zadąć w rożek mgłowy lub użyć syreny. Bardzo trudno jest się wycofać / o zawróceniu nie ma mowy!/, gdy naprzeciw pojawi się turystyczny stateczek z pierwszeństwem przejazdu :-)

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij