Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Flakfortet sztuczna wyspa. Artificial island.

by Włodek on 2011-02-04

We wanted to write about Copenhagen, but we were "drifted" to a little artificial island on Sund - Flakfortet. Former military base, today a very popular destination for Dannish and Swedish sailors.   Interesting fort, nice marina, good food and music, grillplace and stunning view on Sund  and Øresundbroen - the longest bridge on Baltic from the top of a hill.

Właściwie mieliśmy pisać o Kopenhadze, ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zboczyli nieco z utartych szlaków;-) Tym razem „zniosło” nas na Flakfortet.

W strategicznym punkcie, na środku cieśniny Sund, pomiędzy Danią, a Szwecją, w latach 1910 – 1915 zbudowano sztuczną wyspę, a na niej fort mający bronić dostępu do stolicy Danii. Aż do 2001 roku wysepka Flakfortet podlegała jurysdykcji duńskiego Ministerstwa Obrony, choć od 1968 roku nie była używana przez wojsko. Obecnie fort stanowi cel weekendowych wycieczek. Niewielkie promy dowożą mieszkańców Kopenhagi, pragnących zorganizować sobie grilla i zapuścić się w udostępnione do zwiedzania tajemnicze tunele. Zorganizowano tam przyjemny port jachtowy, restaurację i miejsca noclegowe. Ze stanowisk strzeleckich ustawionych na szczycie obwałowań obronnych roztacza się piękny widok na cieśninę Sund, Kopenhagę i liczne, stojące na płyciznach, wiatraki elektrowni wiatrowej oraz na najdłuższy most Bałtyku - Øresundbroen. Podczas ładnej pogody wiele jachtów kotwiczy poza portem, niedaleko brzegu wyspy.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij