Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Grönhögen, Olandia

by Włodek on 2011-04-19

Grönhögen on Oland island is a place which sailors often visit heading to Kalmar in Kalmarsund. Flat terrain is good for bicycle trips. Near the harbor there is the tallest lighthouse in Sweden Långe Jan and Ottenby nature reserve. This area is so beautiful and important that is mentioned on UNESCO World Heritage List.

Płynąc z Zatoki Gdańskiej w kierunku Kalmarsundu w sposób naturalny trafiamy często do Grönhögen na południowo zachodnim krańcu Olandii. Port jest fajny, a jego okolica też godna zwiedzenia, szczególnie jeśli ma się na pokładzie rowery. Zatem jeżeli czas Was nie goni, wybierzcie się na wyprawę do najwyższej ponoć w Szwecji latarni morskiej Långe Jan położonej na terenie rezerwatu przyrody Ottenby. Znajduje się tam także muzeum i stacja ornitologiczna. Cały południowy kraniec Olandii stanowił królewskie tereny łowieckie i jest odgrodzony od reszty wyspy kamiennym murem Karola X. Wędrując po tamtejszych suchych, położonych na wapiennym podłożu łąkach spotkacie pasące się bok w bok owce i „dzikie” daniele oraz ciekawą roślinność i mnóstwo ptaków, z których najłatwiej wypatrzycie stadka gęsi. Wszystko to jest przyrodniczo i kulturowo na tyle ważne, że zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij