Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Haapsalu, Estonia.

by Włodek on 2011-11-03

Haapsalu is one of the most famous and oldest resorts in Estonia but there are no crowds here. It has a very interesting history and architecture. Russian aristocracy  from St. Petersburg and reach people from Western Europe used to come here for summer vacations.  Old, wooden villas, and also wooden railaway station (today a museum) on which some moments of Anna Karenina movie were filmed are the most important atractions of Haapsalu. There are two marinas here.

To jedno z najbardziej znanych w Estonii uzdrowisk. I nie można go porównywać z żadną z naszych nadmorskich miejscowości. Mimo pięknej architektury, wspaniałej historii i leczniczych błotek, tłumów tu nie uświadczysz. Jako sanatorium znane jest już od 1825 roku i szybko znalazło uznanie, najpierw rosyjskiej arystokracji z Petersburga, później socjety z całego świata. Atrakcje Haapsalu to uzdrowiskowe, drewniane wille, drewniany dworzec kolejowy – muzeum z najdłuższym w Europie zadaszonym peronem, na którym kręcono ujęcia z filmu Anna Karenina oraz XIII wieczne ruiny zamku. Miejsce naprawdę klimatyczne, warto tu przypłynąć.

Haapsalu leży w zatoce wcinającej się daleko w stały ląd, niemal dokładnie naprzeciwko dużej, estońskiej wyspy Hiiumaa, tuż przed wyjściem (lub patrząc od strony Tallina, na wejściu) z groźnego ze względu na liczne płycizny i kamienie przejścia pomiędzy wyspami, a kontynentem. Po wschodniej stronie wąskiego cypla od niedawna znajdują się dwie mocno i nie zawsze szlachetnie ze sobą konkurujące mariny, co nam, żeglarzom wyszło na dobre, bowiem ponoć obie dbają o pogłębianie wejścia, a na stronie jednej z nich jest anons: do trzech dni postoju za darmo. Ciekawe jak długo będzie aktualny i na jakich warunkach wstępnych :-)

Dworzec kolejowy. Railway station.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij