Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Hanko marina, Finlandia

by Włodek on 2012-05-13

Hanko marina in Finland. A safe harbor with all facilities. Hanko is an old Russian summer resort so there are some wooden buildings in SPA style there. The town is situsated on 90 rocky islets and main land. It has 100 years of sailing tradition.

Hanko położone jest na samym południu Finlandii i jest stosunkowo najmniej z tamtejszych portów narażone na zamarzanie, stało się więc już dawno ważnym ośrodkiem na morskiej mapie kraju. Mimo to w mieście panuje cicha, wręcz małomiasteczkowa atmosfera. Bo w sumie jest to niewielka miejscowość, raptem 9-10 tysięcy mieszkańców, a co więcej, w XIX wieku stanowiła ona rosyjskie sanatorium, odwiedzane licznie przez arystokrację. Spacerując po dawnym uzdrowisku natraficie na wiele drewnianych willi z tamtych czasów. A skoro już mowa o nie fińskich „naleciałościach”. Miasto jest dwujęzyczne, gdyż zaledwie nieco ponad połowa mieszkańców używa fińskiego, 44 % jako podstawowy podaje język szwedzki i oni nazywają swoje miasto Hangö. Marina jest największą przystanią jachtową w Finlandii, wyposażoną w większość niezbędnych wodniakom udogodnień. Żeglarstwo ma w tym mieście długą historię. Jeden z tutejszych klubów liczy już sobie ponad 100 lat. Od lat organizowane są tu duże regaty – Hanko Regatta, będące ważną atrakcją turystyczną, ale także zmorą dla mieszkańców, długo jeszcze po ich zakończeniu sprzątających tony śmieci, puszek i butelek pozostawionych na trawnikach i plażach przez balujących nocami widzów. Dwa porty mogą pomieścić około 1000 jachtów, ale gdy zbliża się sztorm, oba zapełnione są do ostatniego miejsca, bowiem z okolicznych archipelagów chronią się tu żeglarze, obawiający się postoju na kotwicowiskach pośród skał. Tych ostatnich, czyli skał, w Hanko zresztą także nie brakuje. W granicach miasta naliczono około 90 kamiennych wysepek, ale są tu także piaszczyste plaże (20 km z liczącej ponoć aż 130 km linii brzegowej miasteczka). Turyści przyjeżdżają się tu poopalać, gdyż Hanko uznawane jest za najbardziej słoneczne miejsce w Finlandii. Najlepszy widok na miasto i pobliski archipelag roztacza się z wysokiej wieży wodnej.

Hanko marina.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij