Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Haparanda-Sandskär, Szwecja (Sweden)

by Włodek on 2012-11-16

Haparanda-Sandskär, Island - National Park,  far North in the Gulf of Bothnia, Sweden. Sandy beaches, chapel from 1816, forests, dunes, interesting wildlife... Nice place. The harbor is not very safe, the anchor should be dropped only several meters behind the yacht so in strong wind  it doesn't hold strong.

Wyspa - park narodowy, położona niemal na samej północy Zatoki Botnickiej, w pobliżu miasta Haparanda. Warta odwiedzenia ze względu na ciekawą roślinność, możliwość zobaczenia fok i zajęcy bielaków, a przede wszystkim na ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże (od których wzięła swoją nazwę) oraz nietypowe krajobrazy. Z niewielkiego porciku prowadzą w głąb wyspy drewniane kładki, które mają zapobiegać zadeptaniu naturalnych i wrażliwych ekosystemów. Drogowskazy skierują nas do drewnianej kaplicy z 1816 roku, a także poprzez tajemnicze lasy i wydmy, na przeciwny - północny kraniec wysepki, gdzie w piękną pogodę przy długim półwyspie kotwiczą jachty i można sobie obok plaży rozpalić ognisko. Południowa, główna przystań wyspy nie jest zbyt bezpieczna i w trudniejszych warunkach postój czy zacumowanie mogą być niełatwe. Drewniany pomost w głębi służy właściwie turystycznym stateczkom i choć czasami można tam stanąć, to zwykle jest zajęty. Pozostaje więc przywiązać się dziobem do metalowych kółek, wystających z głazów, z których zbudowano nabrzeże. A to już wyższa szkoła jazdy i nie każdemu za pierwszym razem się udaje. Nie dość, że załoga powinna mieć trochę sprawności fizycznej, żeby wyskoczyć na kamienie, to jeszcze prowadzący musi mieć sporą wprawę i przytomność umysłu oraz zawczasu przygotowaną kotwicę rufową, by zakręcając pod kątem prostym w wąskim basenie, rzucić jednocześnie „żelazo” i nie uderzyć w skałki. Jednak pobyt na tej pięknej wyspie na pewno wynagrodzi trud i ryzyko.

Haparanda-Sandskär marina.

Stały mieszkaniec wyspy, zając bielak, Lepus timidus, to nowy dla nas gatunek, który uatrakcyjnił nasz bank zdjęć. O tym ciekawym zwierzęciu piszemy też na fotoblogu fotografia przyrodnicza ;-) http://www.photovoyage.pl/natureblog/zajac-bielak-mountain-hare/ On the photo Mountain hare about which we also write on our Nature Photography blog. Just click the link above :-)

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij