Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Mingė (Minija) Litwa, Lithuania - Port w Delcie Niemna - Marina in Nemunas Delta

by Włodek on 2011-12-02

Mingė is a cosy village and nice marina in Namunas Delta, Lithuania. If your yacht is not too big (draft up to 1.7 m) you can enter this interesting place. Do not sail further than the marina because there are  electric cables not high above the river. The yacht harbor is run by several sailing enthusiasts so the atmosphere and understanding for sailors problems and needs are great. On the other side of the river there is a restaurant which serves very good and cheap food. Just 1 minute on the dinghy. The surrounding is wild with lots of water birds.

Dziś zapraszamy do Mingė (Minija). Tych nazw, dosyć podobnych, funkcjonuje kilka. Jeśli zawitawszy do Kłajpedy, będziecie mieli chwilę, poświęćcie dwa, trzy dni na odwiedzenie tej, zagubionej pośród bagien delty wioseczki. Docierają tam nawet spore jachty. Warunki są dwa: zanurzenie raczej poniżej 2 metrów (tubylcy mówią, że 1.5 metra daje niemal gwarancję. Niemal, bo to jednak kapryśna rzeka. Osobiście znamy jacht zagłębiony na 1.7 metra, który tam był i 2 metrowy, który się wycofał. Druga przestroga: nie płyńcie daleko poza marinę, bo przez rzeczkę Minge – dopływ Niemna, przechodzi linia energetyczna na niewielkiej wysokości i zaczepienie o nią masztem jest prawie pewne. Położona po lewej ręce skromna przystań, zapewnia podstawowe wygody, możliwość drobnych napraw, ale co najważniejsze, spotkacie tam przyjaźnie nastawionych ludzi. Dogadacie się po angielsku, rosyjsku, może niemiecku, a nawet po polsku. W wiosce nieustannie panuje atmosfera pikniku. Wpływają tu turystyczne stateczki, a do stojącej naprzeciwko mariny, serwującej znakomite naleśniki restauracji, przyjeżdżają motorówki od strony wody i samochody polną drogą, a i my pontonikiem przeprawiliśmy się na drugi brzeg, na kolację. Dla miłośników przyrody jest to także ciekawe miejsce. Pośród rozległych bagien żyje zatrzęsienie ptaków wodnych, na przykład majestatycznych czapli białych, o trzcinowym drobiazgu nie wspominając. Znajdujemy się przecież w objętym ochroną Parku Regionalnym Delty Niemna. Z Kłajpedy do Minge jest tylko nieco ponad 30 mil.

Już raz pisaliśmy o Niemnie, wtedy popłynęliśmy do Silute.http://www.photovoyage.pl/sailingblog/silute-litwa-lithuania/

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij