Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Mjältön, najwyższa wyspa Szwecji. Mjältön, the highest island of Sweden.

by Włodek on 2012-11-03

Mjältön island is 236 m over water high and is constantly growing. Partly because of landrise of whole Scandinavia (almost 1 cm a year) and also because there is a mound   on the top, built  of small  rocks brought here from the sea by sailors. Just  for luck. In the 60- ties it was 0.5 m high, today more than 2 meters. The most popular place to anchor here is Baggviken bay. The island is wild, full of berries, mushrooms and animals. There are several floating pontoons for boats, a sauna and a cold,  fresh water spring by the shore. For all that there is a fee of 50 SEK payed by putting the money to the  wooden box. Mjältön is situated in The Gulf of Bothnia, on High Coast.

Zdyszani docieramy do szczytu. Od jachtu wspięliśmy się na wysokość 236 metrów! Już samo to było wyczerpujące, a jeszcze mieliśmy obowiązek przynieść znaleziony w morzu i podpisany swoim imieniem kamyk, który należy położyć na stosie innych kamieni umieszczonych tu przez tysiące żeglarzy. Nie do końca wiemy czy ma nam przynieść szczęście, czy też zapewnić powrót w to niezwykłe miejsce, jak grosik wrzucony do fontanny. W latach 60 tych ubiegłego wieku kopczyk miał zaledwie pół metra. Dziś wznosi się wysoko ponad głową postawnego mężczyzny. Wyspa Mjältön jest bardzo malownicza, dzika i obfituje w jagody, maliny oraz kurki. Można na niej spotkać łosie. Najciekawszym miejscem do zakotwiczenia jest chroniona ze wszystkich stron, okrągła zatoczka Baggviken, w której postawiono kilka pływających pomostów. Przy jednym z nich bije źródełko z najczystszą wodą w Szwecji (według słów jednej z żeglarek o polskich korzeniach), a w pobliżu innego zbudowano saunę. Dodatkowo przygotowano kilka miejsc na ogniska oraz suche pnie do pocięcia i porąbania (jest piła i siekiera). Fantastyczne i popularne miejsce wypoczynku. Za dobowy postój należy wrzucić do skrzyneczki 50 SEK. Miejsce na mapie -  Zatoka Botnicka,  Wysokie Wybrzeże, (Höga Kusten, High Coast, Hohe Küste), czyli jedno z najbardziej spektakularnych miejsc Szwecji.

Haki na sieci - świadectwo rybackich tradycji. Baggviken bay.Na szczycie On the top.Sauna, (bastu)

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij