Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Pavilosta, Łotwa. Pavilosta, Latvia.

by Włodek on 2011-09-07

The distance between Liepaja and Ventspils in Latvia is long so it is good to have a harbor to rest somewhere on the way. Pavilosta is a very pleasant and quiet place. Small but quite comfortable marinas, sandy beaches, sunny pine forest, cosy village. And petrol station for yachts. For your safety do not enter Pavilosta  if the wind is coming from the sea with force more than 5B. High sea and river current produce big waves in narrow entrance.

Pavilosta, nie taka prosta, chociaż akurat kiedy tam cumowaliśmy, było spokojnie, a wejście do portu łatwe. Podobnie jednak, jak na naszym środkowym wybrzeżu, do łotewskiej Pavilosty nie powinno się wpływać przy szeroko pojętych wiatrach znad morza, jeśli przekraczają 5B. Bałtycka fala kontra prąd rzeki i wąskie wejście, to niebezpieczny zestaw. W takich warunkach nawet postój w porcie może być uciążliwy. Przy sprzyjającej aurze jest to jednak bardzo przyjemna przystań, położona pomiędzy Liepają i Ventspils, w odległości kilkugodzinnego przelotu od każdego z tych portów. Na obu brzegach rzeki rozlokowały się wygodne marinki (czy też raczej rozbudowane pomosty), jedna państwowa (po lewej, patrząc od morza), troszkę tańsza i leżąca bliżej od centrum miasteczka, sklepu itd. oraz druga, niemal vis a vis, niewątpliwie bardziej nowoczesna, spokojniejsza i mająca bardzo sympatyczną obsługę, ale dalej stąd do Pavilosty. Za to blisko do lasu i na plażę. W porcie jest stacja paliw, także dla jachtów. Co ciekawego można tu robić? Wypoczywać na pięknej i prawie pustej plaży, sfotografować poskręcaną „sosnę sztormów”, zwiedzić regionalne muzeum, zajść do restauracji… Ot, wakacyjna „nuda”.

 Pavilosta, wejście do portu. Fot AW Bilińscy, Bank zdjęć

Wejście do portu Pavilosta. Entrance.

Pavilosta marina. Łotwa. Latvia. fot. AW Bilińscy Bank zdjęć

Pavilosta marina, Łotwa, Latvia.

Pavilosta, Łotwa  "Sosna sztormów" - "Storm pine" in Pavilosta, Latvia.

Sosna sztormów. Storm pine.

 

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij