Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Podnośnia Niederfinow. Boat lift.

by Włodek on 2011-09-24

This incredible construction we met cruising Oder-Havel waterway on a houseboat. Why do we write about it on a sailing blog? Because it is interesting and used sometimes by sea yachts wintering in Berlin. They sail this route in the beginning and the end of season on their way from home harbor to Baltic Sea and back. This huge machinery lifts or lowers barges with coal and yachts and the level difference is almost 40 meters!. You just enter a big bath and fly in the sky :-)

Wszystkich zatwardziałych żeglarzy morskich z góry przepraszamy za ten śródlądowy odcinek, ale rzadko mamy okazję wpłynąć jachtem do wielkiej wanny i wraz z nią podjechać o kilkadziesiąt metrów w górę! Płyniemy od kilkunastu dni hausbotem z Gliwic do Hamburga, a po drodze, na kanale Odra – Hawela trafiliśmy na niezwykłą konstrukcję hydrotechniczną – podnośnię Niederfinow. Zamiast typowej śluzy, różnicę poziomów (niemałą, bo około 40 m metrową) pomiędzy drogami wodnymi pokonuje się, wpływając do wielkiego zbiornika, który wraz z jachtem, a nawet pełną węgla barką, podnoszony jest systemem lin, przeciwwag, silników, wałów itd. Po kilku minutach znajdujemy się ponad wierzchołkami drzew i patrzymy na wszystko z góry. Rewelacja!

Podnośnia Niederfinow w kilku odsłonach. Niederfinow boat lift.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij