Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Rodhamn, Alandy. Rodhamn on Aland Archipelago

by Włodek on 2011-05-17

Today Rodhamn on Aland Archipelago. One of the most interesting places there. Superb scenery, rare birds. Old radiobeacon, new sauna. It is possible to order fresh buns for breakfast brought in a paper bag on which there is a weather forecast for coming day. Thera are two marinas on the island but one is for club members only. Approaching to the quay prepare long ropes (20 meters at least) because buoys are far away from the shore.

Alandy – ziemia obiecana wszystkich bałtyckich żeglarzy. Cudowne zatoczki, bezludne wysepki, dzika natura. Ale nie tylko. Bo przecież jest tu także dosyć gwarne i pełne atrakcji Mariehamn i kilka przytulnych marin. Najbardziej polecamy położoną o 11 mil od stolicy Alandów wysepkę Rodhamn. Należy ona do znanej malarki, której prace można podziwiać w niewielkim baraczku – galerii. Właścicielka stworzyła w tej bezpiecznej marinie wspaniałą atmosferę. Miejsce nie jest tanie, ale warte odwiedzenia. Za noc płacimy 15€ (bez prądu, a wodę można sobie donieść w kanistrach z pompy). Ale za to dopłacając 5 € dostaniemy rano torebkę ze świeżymi, upieczonymi na miejscu bułeczkami (4 szt.) a na torebce podana jest aktualna prognoza pogody. Można zwiedzić nieczynną już radiolatarnię wraz z wyposażeniem, zamówić saunę (za dopłatą i z odpowiednim wyprzedzeniem, bowiem chętnych nie brakuje), ale co chyba najważniejsze, zwiedzić tę niezwykle malowniczą wyspę, położoną w równie malowniczym archipelagu. Wysepka jest zbudowana z czerwonawych skał, stąd też jej nazwa – czerwony port. Nie ma tu piasku, więc żeglarze i mieszkający w kilku małych domkach campingowych turyści, zamiast budowania zamków z piasku, zabawiają się układając piramidy z okruchów skalnych. „Ranne ptaszki” wypatrzą podczas spacerów ciekawe ptaszki, a także polujące pośród skał i w płytkiej wodzie zaskrońce. Już w sierpniu zakwitają tu wrzosy, nadając Rodhamn dodatkowego kolorytu. Zdecydowanie polecamy to miejsce wszystkim szkierowym wagabundom :-) I jeszcze uwaga: marina jest podzielona na dwie części, jedna z nich jest przystanią klubową, a drugą przeznaczono dla gości. I dobra rada: zawczasu przygotujcie długie cumy rufowe - odległość od bojek "rufowych" do pomostu jest bardzo duża.

keja dla gości. Guest harbor.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij