Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Norrpada - Szkiery Sztokholmu (Stockholm Archipelago)

by Włodek on 2011-03-09

Norrpada - first visit in rocky Scandinavian waters. Beautiful place in Stockholm Archipelago. Useful pilot book in English: Arholma-Landsort and Gotland - worth buying.

Pierwszy raz w skałkach Skandynawii, ale na pewno nie ostatni, bowiem szkiery to nasza miłość. Zacznijmy od Norrpady, małego archipelagu położonego w północnej części zewnętrznych szkierów Sztokholmu. Odlotowe miejsce, pełne głębokich, osłoniętych kotwicowisk. Dosyć popularne wśród szwedzkich żeglarzy, więc czasami przy skałce stoi się burta w burtę. Trzeba uważać gdzie rzuca się kotwicę, żeby nie zahaczyć o „żelazo” sąsiada. Na szczęście woda jest bardzo przejrzysta. Po 15 sierpnia powinno być całkiem pusto, bo Skandynawowie kończą wakacje. Norrpada charakteryzuje się wysokimi skałami, z których roztaczają się nieprawdopodobnie piękne panoramy. Godzinami można włóczyć się po pagórkach lub wylegiwać na ogrzanych słońcem kamieniach. Część terenu pokryta jest jednak bardzo gęstą, trudną wręcz do przebycia roślinnością krzewiastą. Warto zabrać ze sobą ponton i spenetrować różne zakamarki. Maleńkich wysepek i kamieni wszędzie wokół jest bez liku. Najbardziej popularne kotwicowiska w rejonie znajdują się przy wyspach: Idskär (na zdjęciach), Hallskär i Gummaskär.

Na wyprawę w szkiery Sztokholmu polecamy locję wydaną w języku angielskim pod tytułem:

Arholma-Landsort and Gotland. Pomoże w znalezieniu bezpiecznej zatoczki :-)

 

Kotwicowisko - Idskär - anchorage in Norrpada.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij