Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

"Wojskowe" szkiery. "Military" archipelagos.

by Włodek on 2012-01-23

On older Swedish charts there are many islands which are marked as forbidden - military area. As situation in Europe is changing, soldiers leave some of them as not useful anymore. They become tourist attraction for sailors. We have visited two "navy" islands near Karlskrona in Sweden - S. Bollö and Harö. Today it is posiible to find some military remainings and herds of sheep there. Old piers are not in good condition, so be careful.

Na starszych, ale wcale nie tak bardzo starych, mapach szwedzkich szkierów znajdziemy wiele samotnych wysepek, oznaczonych jako tereny wojskowe. Europa się zmienia, uzbrojenie także, więc z biegiem lat wojsko wycofuje się z niektórych z nich na z góry ustalone, choć nam nieznane pozycje, udostępniając swoje włości turystom – wodniakom. W pobliżu Karlskrony znajduje się kilka takich miejsc, a my odwiedziliśmy dwa z nich: wyspy S. Bollö oraz Harö. W obu przypadkach cumowaliśmy do krótkiego i mocno nadgryzionego zębem czasu pirsu, gdzie głębokość była wystarczająca tylko u jego wysuniętego w morze końca. Jeśli jest więcej jachtów, staje się jak do skały, czyli rzucając kotwicę z rufy, a dziób mocując do nabrzeża. Poza betonowymi pomostami, wyspy te niewiele różnią się od tysięcy innych szkierowych zakątków. Jest malowniczo, skaliście, tu trochę lasu, tam podmokła łączka i stadko owiec, jakieś jagody… I ni stąd, ni z owąd, w tym sielskim krajobrazie wyrasta z traw bunkier, albo wieżyczka obserwacyjna czy stanowisko strzeleckie. Niektóre wejścia do podziemnych salek są zamurowane, ale gdzieniegdzie trafi się jeszcze, nie do końca zabezpieczony schron. Coś dla miłośników militariów i fortów. Wojsko oczywiście przed odejściem dokładnie przeczesało teren w poszukiwaniu niebezpiecznych przedmiotów, ale na wszelki wypadek postawiło także tablice ostrzegające przed podnoszeniem „dziwnych” znalezisk.

S. Bollö x 2Wyspa Harö, szkiery koło Karskrony.  - Harö island

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij