Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Wyspa Gåsören (island)

by Włodek on 2013-05-22

Gåsören island near Skellefteå, Gulf of Bothnia, Sweden. One of the smallest islets and harbors we have visited. Tiny marina is run by Swedish sailors, who also operate an old lighthouse which they rebuild as a hobby. Official and bigger lighthouse is automatic. Entrance to the harbor is 6 meters wide and the marina is only a little more than 20 meters long. Very “climatic” place. Old pilot house, sauna by the sea, beautiful stony shores and the best for the end – very friendly atmosphere. Be careful entering this harbor on bigger boats in stronger winds – it is really small.

Wyspa to może lekka przesada. Wysepka Gåsören byłoby bardziej na miejscu. Wszystko tu jest małe – domki, latarnie morskie i porcik, którego wejście ma zaledwie 6 metrów szerokości, a długość głównego nabrzeża wynosi jakieś 20 metrów. W silniejszym, bocznym wietrze precyzyjne wpłynięcie bez „obcierki” o zabezpieczone deskami główki może być dla większych jachtów trudne. Nam się udało, ale wyhamowaliśmy zaledwie 15 cm za rufą cumującego w głębi mariny jachtu. Zmianę miejsca postoju na bezpieczniejsze, wykonaliśmy na cumach przerzuconych bez trudu przez  wąskie gardło wejścia. Przystań zarządzana jest przez szwedzki związek żeglarski, a jego członkowie zgotowali gościom z dalekich stron wspaniałe powitanie. Oprowadzili po wszystkich atrakcjach, opowiadając historię Gåsören i chwaląc się, że są ostatnimi latarnikami w Szwecji. Okazuje się, że na wyspie są dwie latarnie morskie. Większa, automatyczna, spełnia oficjalną rolę, natomiast stara, mieszcząca się w drewnianym domku, została przez tutejszych zapaleńców wyremontowana i za pozwoleniem władz zapalana jest o zmroku, przy czym sektory jej świecenia zwrócone są ku lądowi, by nie wprowadzać w błąd nawigatorów. Znajdziecie tu też dawną stację pilotów, saunę nad brzegiem morza i piękne, kamieniste wybrzeże. Z wyspy dobrze widać nowoczesny zakład utylizujący elektroniczne „śmiecie” z całego świata. Ponoć świetny biznes. Dla żeglarzy spędzających noc w porcie ciekawostka ze względu na widoczne w mroku czerwone jęzory roztopionego metalu wylewające się z hutniczych pieców. A wszystko to znajduje się na szwedzkim wybrzeżu Zatoki Botnickiej, w pobliżu miasta Skellefteå.

Wyspa Gåsören - island. Gulf of Bothnia, Sweden. Photo: Bank zdjęć AiW BilińscyDopływamy do Gåsören.  Gåsören island.

Gåsören marina. Bank zdjęć AiW Bilińscy

Safran wygląda monstrualnie w tym porcie. :-) Our yacht looks gigantic in this harbor.

Welcome to Gåsören. Bank zdjęć, photo bank AiW Bilińscy

Krajobraz wyspy. Landscape of the island.

Wejście do portu na Gåsören. Entrance to marina.Bank Zdjęć AiW Bilińscy

Wejście do portu. Entrance to the harbor.

W starej latarni morskiej na Gåsören. Bank zdjęć AiW Bilińscy

Stara latarnia. Old lighthouse.

Gåsören by night. Bank zdjęć Bilińscy

Gåsören by night. Nowa latarnia, new lighthouse.

Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij