Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Gotska Sandön, wyspa (island) na środku Bałtyku.

by Włodek on 2012-06-27

Gotska Sandön - probably the most isolated island on The Baltic Sea. Situated North of Gotland. Swedish National Park with great beaches, seals and birds sanctuaries. There are no harbors on the island. Anchorages around it are sandy with depth of 2-4 meters. Dry pine forest in the interior and a lighthouse among the trees. There is a national park station there and a little museum as well.

Gotska Sandön najbardziej osamotniona wyspa Bałtyku. Nareszcie! Po kilkunastu latach szwendania się po Bałtyku odwiedziliśmy w końcu Gotska Sandön, najbardziej chyba osamotnioną wyspę na naszym pięknym morzu. Nie ma tam portów, więc staje się na kotwicy. Jest to o tyle ułatwione, że niezależnie od kierunku wiatru, można znaleźć bezpieczne kotwicowisko. Oczywiście lepiej nie podczas wichury. Są jednak odcinki brzegu, na których nie wolno lądować ze względu na to, że stanowią rezerwaty (foki). Nam się trafił najbardziej chyba popularny kawałek północnego brzegu - w pobliżu latarni morskiej. Żelastwo rzuciliśmy na głębokości 2-3 metrów i około 40 metrów musieliśmy przepłynąć pontonem. Plaża cudowna, chociaż w Polsce są równie piękne. Pogoda dopisała, więc obrazki wyszły karaibskie. Sama wyspa przypomina polskie wybrzeże – wydma, suchy bór sosnowy… Myliłby się jednak ktoś, myśląc, że trafiliśmy na bezludną wyspę. W czerwcu stało obok nas kilka jachtów, po Gotska Sandön jeżdżą dwa samochody terenowe parku narodowego i jakaś amfibia, jest muzeum i kilka domków dla turystów. Na wydmach kwitną sasanki, a na polanie pośród lasu kasztanowce. Czyżby na Gotska Sandön matury wypadały w czerwcu? :-)

Wyspa Gotska Sandön islandSasanka łąkowa Anemone (Pulsatilla) pratensis, Small Pasque flower.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij