Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Wyspa Junkön (island). Archipelag Luleå

by Włodek on 2013-03-12

Junkön island in Luleå archipelago (Gulf of Bothnia, Sweden) is really symphatetic. Young women (students) help  to moor the yachts and inform about harbor facilities and the most interesting places on the island. Sailors don’t even have to leave the port to find two small museums:  of old outboard engines and traditional life of the archipelago.  Nice café is a place where guests can rest after visiting the pine forests and 18-th century windmill staying close to the shore. The sauna is nice too. Marina costs 100 SEK, mooring longside or using stern anchor.

Wyspa Junkön w archipelagu Lulei (Zatoka Botnicka, Szwecja) i jej sympatyczna marina, to miejsce, o którym wspominano nam już od Kemi. Miłe studentki przyjmują cumy i oprowadzają po przystani. Jest to port idealny do bezstresowego wypoczynku i z atrakcjami, które nie wymagają dalekich spacerów. Na miejscu, czyli w domkach na drewnianych nabrzeżach, można zwiedzić bardzo ciekawe muzeum starych silników zaburtowych oraz drugie – tradycyjnego życia wyspy. Jest oczywiście miejsce na ognisko, porządne toalety i ogrzewana drewnem sauna, po użyciu której można wykąpać się w morzu. No i przyjemna kafejka w jednej z chatek na pomoście. Piaszczyste drogi i ścieżki prowadzą w głąb lasów oraz do zabytkowego wiatraka z zachowanym wyposażeniem.   Staje się longside, ale jeżeli jachtów jest sporo, wtedy dziobem do głównego pomostu naprzeciwko wejścia, rzucając kotwicę z rufy. Podstawowa opłata - 100 SEK.

Wyspa Junkön - marina. Marina on Junkön island (insel) Gulf of Bothnia. Bottnische Meerbusen. Bank Zdjęć A i W Bilińscy

Junkön marina

Junkön marina, Zatoka Botnicka, Gulf of Bothnia, Bottnische Meerbusen, Bank Zdjęć AiW Bilińscy

Muzeum na wyspie Junkön. Bank Zdjęć AiW Bilińscy

Wiatrak nad brzegiem morza. Windmill by the sea.  Junkön Gulf of Bothnia. Bank Zdjęć A i W Bilińscy

Wyspa Junkön (island). Archipelag Luleå. Zatoka Botnicka. Gulf of Bothnia. Bottnische Meerbusen

Krajobraz wyspy Junkön - landscape

Junkön island in Luleå archipelago. Wyspa Junkön w archipelagu Luleå. Bank Zdjęć Bilińscy

Zachód słońca. Wierzbówka kiprzyca (Chamerion - Epilobium angustifolium) Rosebay Willowherb, fireweed.

Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij