Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Kylmäpihlaja - wyspa w Zatoce Botnickiej - Island in The Gulf of Bothnia.

by Włodek on 2012-08-01

Kylmäpihlaja island, not far from Alands and Finnish town Rauma in The Gulf of Bothnia. Popular but not overcrowded destination. Strange hotel in a lighthouse, restaurant, sauna, fire place, photo exhibition and nature reserve. Lots of sea birds around. During one day we took pictures of 13 species!. Some of them we show on our Nature Photography blog - for example shoveler - http://www.photovoyage.pl/natureblog/plaskonos-shoveler/ Harbor fee is 15€. (water, toilet, electricity)

Jeśli w swoich planach żeglarskich macie Alandy i nie spieszycie się zbytnio, to może warto rozważyć pomysł zawinięcia choćby jedną nogą na wody Zatoki Botnickiej i posmakowania atmosfery tamtejszych wysp. Na zachętę proponujemy odległą zaledwie o około 30 mil wysepkę Kylmäpihlaja, leżącą na wysokości miasta Rauma. Atrakcyjne i przez to popularne, ale nie zatłoczone miejsce. Samotna wyspa to oczywiście doskonała lokalizacja do postawienie latarni morskiej, ale ta jest inna niż znane nam dotychczas, bowiem znajduje się w niej nieduży hotel i kameralna restauracja. Istnieje możliwość wejścia na szczyt wieży i sfotografowania stojącego w porcie jachtu, a także podziwiania rozległych panoram. Jak w większości fińskich portów, niedaleko jachtów znajduje się wygodne miejsce do rozpalenia ogniska (drewno, siekiera i piła w otwartej drewutni). Sauna w latarni, a obok mariny baraczek z wystawą fotografii i kafejką. Dla miłośników spotkań z przyrodą miejsce wspaniałe. Na wysepce, którą można obejść w ciągu pół godziny, widzieliśmy z bliska, jednego dnia około 20 gatunków ptaków, a wśród nich rzadko w Polsce spotykane uhle, edredony, kamuszniki, nurniki, białorzytki, płaskonosy, bernikle… Wiele z nich przedstawiamy na naszym fotoblogu przyrodniczym. Jeden z linków znajdziecie  powyżej, w części angielskiej. No i te kiczowate wręcz wschody i zachody słońca, skaliste wybrzeże i niemal białe noce. Opłata portowa – 15 Euro. W tym toaleta, prysznic i prąd (potrzebny długi kabel).

Wyspa Kylmäpihlaja - port. Zatoka Botnicka.  Harbor on Kylmäpihlaja island, Finland

Bernikle białolice Branta leucopsis Barnacle goose

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij