Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Wyspa Lyø (island)

by Włodek on 2016-05-12

Wyspa Lyø, Dania.  Lyø island, Denmark fot A&W Bilińscy  bank zdjęć

Lyø island in Denmark, South Funen Archipelago. Wyspa Lyø w Danii. 

Lyø jest chyba najciekawszą z wysp Archipelagu Południowej Fionii, a ten z kolei, według zgodnej opinii żeglarzy z Niemiec i Danii, uznaje się za najpiękniejszy duński akwen. W czasie wakacji marina jest zwykle dosyć zatłoczona, co nie ułatwia wejścia w wąskie główki i manewrowania w porcie, ale warto się trochę pomęczyć, żeby mieć możliwość zwiedzenia wyspy. Jeżeli mamy na jachcie rowery, będą przydatne, bowiem wyspa ma około 2,5 km szerokości i 3.5 km długości. Najwyższa „góra” wznosi się aż na 22 metry ponad poziom morza. Koniecznie należy odwiedzić pięknie utrzymaną wioskę z tradycyjnymi, zabytkowymi domami z XVIII wieku, pełnymi kwiecia ogródkami i niewielkimi stawami, po których pływają łyski, kaczki i perkozki. Wąskie drogi prowadzą przez sielski krajobraz, pośród pół, łąk i gęstych żywopłotów oraz wzdłuż wybrzeża, gdzie całe stada gęsi, dzikich kaczek i rybitw pożywiają się na mokradłach. Jedną z najważniejszych atrakcji Lyø jest prastary, kamienny dolmen, przy którym rowerzyści robią sobie zwykle krótki postój dla odpoczynku.

Lyø is one of the most interesting islands in South Funen Archipelago which is known as the most beautiful sailing destination in Denmark. The marina is often quite crowded but it is a must to visit this place if you are sailing around. Take your bicycles and ride to a charming village in the center of the island. You will love 18th century farmhouses and colorful gardens, little ponds surrounded by stone fences an old church. Narrow road will lead you through idyllic scenery to a thousand years old stone dolmen and wetlands with numerous water birds. 

Marina Lyø, Dania, Denmark, fot A&W Bilińscy, bank zdjęć

Port jachtowy na wyspie Lyø. Marina

 

Tysiącletni dolmen.

Kościół, church.

Żaglowce w Danii. Archipelag Południa Fionii. South Funen Archipelago, Denmark fot A&W Bilińscy

Parada żaglowców w pobliżu wyspy Lyø.

© Agnieszka & Włodek Bilińscy

bank zdjęć

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij