Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Storjungfrun - wyspa, island. Zatoka Botnicka. Szwecja. Sweden

by Włodek on 2012-12-28

Storjungfrun. Old harbor and island on Swedish side of The Gulf of Bothnia. Easy to reach because it is not far to the North so anybody cruising Alands or Stockholm Archipelago after two days can feel the atmosphere of traditional fishermen’s village of this region. The island is quite big with mysterious forest, picturesque shore, colorful huts, lighthouse from 1838, church from XVII century and… self service sauna, called bastu by Swedes. Entering harbor keep close to the leading line and to the right side because of the shallow further in the bay.

Jeżeli chcielibyście zakosztować atmosfery starej szwedzkiej wioski rybackiej z Zatoki Botnickiej, a z braku czasu nie moglibyście sobie pozwolić na zbyt daleką żeglugę na północ, zajrzyjcie na wyspę Storjungfrun, położoną w pobliżu Ljusne, pomiędzy Gävle a Söderhamn. Znajdziecie tam wszystkiego po trochu. Tradycyjne domki, małe łodzie i sieci rybackie, dowód na wypiętrzanie się lądu w postaci zagubionego pośród tajemniczych lasów i oddalonego od wody starego porciku, latarnię morską z 1838 roku i drewnianą, niewielką kaplicę z początków XVII wieku. Port jest osłonięty sporym jak na Botnicką, betonowym nabrzeżem, ale fala z pełnego morza przypuszczalnie tu dociera. Staje się w systemie boja-keja lub kotwica rufowa-keja. Nie pamiętamy czy przy samym nabrzeżu można ewentualnie stanąć longside, ale doświadczenie z wielu innych portów tego rejonu podpowiada, żeby na wszelki wypadek tego unikać. Bywało różnie. Czasem za płytko, a gdzie indziej ściana może być pod wodą zniszczona i stając przy niej ryzykuje się „skaleczeniem” burty. Jedyne udogodnienia dla załogi na Storjungfrun to suchy wychodek, możliwość pozostawienia śmieci oraz mała sauna. Opłata za postój – 40 SEK w roku 2012 - wrzucana jest do skrzyneczki. Nie ma możliwości otrzymania rachunku, wydania reszty ani zapłacenia kartą :-) Oznakowane szlaki turystyczne prowadzą w głąb wyspy, ale wycieczka po malowniczym wybrzeżu także warta jest polecenia. Nawiązując do przeżywanych niedawno Świąt Bożego Narodzenia, naszą foto relację rozpoczynamy od zdjęcia obrazu z tamtejszego kościółka.

Wchodząc do portu płyniemy na nabieżnik i trzymamy się dosyć blisko prawej główki, bo w głębi płytko.

Storjungfrun, Zatoka Botnicka, Szwecja

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij