Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Wyspa Yttergrund (island), Finlandia.

by Włodek on 2012-08-21

Yttergrund - Finnish island on TheGulf of Bothnia - only for shallow draft yachts. In Finnish marina guide it was written 1.5 meters but in one place 1.2 was the depth of the channel (over a small rock probably). Our Safran has 1 m draft and entered without touching the ground. Wonderful island. The lighthouse was mounted with some help of one of Gustave Eiffle's engineers. Dry toilet room (on the last photo) is used as a tourist information (many info leaflets), art gallery (children's paintings on the walls) bottle museum (hundreds of empty alcohol bottles from the world).  We still cannot understand why this place has two,  not separated seats...??

Posiadanie jachtu o małym zanurzeniu jest ogromnie przydatne na fińskich wodach Zatoki Botnickiej. Gdyby nie to, zmuszeni bylibyśmy ominąć co najmniej kilka niezwykłych wysepek. Jedną z nich byłaby Yttergrund. Zgodnie z informacjami zawartymi w przewodniku po fińskich portach, wąziutki na jeden jacht i kręty kanał prowadzący z morza do małego jeziorka, gdzie znajduje się wygodny pomost, ma głębokość 1.5 metra, ale nawet to okazało się przesadzone, bowiem jachcik o zanurzeniu 1.2 metra przytarł lekko o dno. Na szczęście Safran ma 1 metr i tylko jego długość sprawiała, że trzeba się było skupić podczas pokonywania ciasnych zakrętów. Nagrodą za „odwagę” było stanięcie w miejscu, gdzie niewielu naszych żeglarzy miało okazję cumować. Wyspa jest bardzo ciekawa. Malownicze skałki, których piękno podkreślały niebanalne chmury; zabytkowa, metalowa latarnia morska pomalowana „odwrotnie” niż Safran, zbudowana w czasach gdy Gustave Eiffle (ten od paryskiej wieży) był na fali i jednego z jego inżynierów poproszono o asystę przy jej stawianiu; idylliczny porcik z miejscem do grillowania i kąpieli; zadziwiający przybytek dumania, czyli kibelek – latryna łączący w sobie różne, poza podstawową, funkcje. Służy między innymi jako informacja turystyczna (na ławie wyłożone folderki krajoznawcze), galeria sztuki, w której przypływające tu dzieciaki wystawiają swoje obrazki, wystawa butelek po napojach wyskokowych z całego świata (w poczuciu patriotycznego obowiązku dołożyliśmy do kolekcji flaszkę po rodzimym alkoholu). Jednego jednak ciągle nie rozumiemy. Przyjrzyjcie się zdjęciu i wytłumaczcie nam dlaczego w jednym pomieszczeniu znajdują się dwa sąsiadujące ze sobą i niczym nie oddzielone, nazwijmy to elegancko, siedziska. Czyżby wspólne posiedzenia?A poza tym pusto i za darmo :-) Czego chcieć więcej?!

Latarnia morska - Yttergrund - lighthouse

Yttergrund, Zatoka Botnicka, Gulf of Bothnia

Toilet.

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij